BH Atomx Lynx Carbon Pro 8.7 red black RH-M
4.759,93 €
-30%
6.799,90 €
incl. VAT
excl. shipping costs
More miles on the road to new horizons that will make your previous mountain bike limits fade and open up a new world of possibilities that you can experience at peak performance. A geometry you can trust when it really matters: when things get complicated. Total control of your bike on descents and in the most technical passages, thanks to its longer reach, ultra-stiff and reactive rear triangle, recessed saddle and steep steering angle. The technology Ballistic Carbon Layup; high modulus fibers with greater resistance to impacts from terrain bumps. And the carbon monocoque technology HCIM- Hollow Core Internal Molding, which allows to reduce the frame weight with damping to 2350 g, so you can test your limits.
Akku type
720 Wh - X System, 720Wh, integriert
Motor type
BROSE SMag
Display
BH i-Remote
E-Bike Components
| Motor manufacturer | Brose |
| Motor type | BROSE SMag |
| Display | BH i-Remote |
| Akku | 720 Wh |
| Akku type | X System, 720Wh, integriert |
Gears
| Rear derailleur | Shimano XT 12sp |
| Cassette | Shimano CSM6100 12sp (10-51T) |
| Shifter | Shimano Deore |
| Front derailleur | 0 |
Brakes
| Front brake | Shimano MT520 4 Piston 203mm |
| Rear brake | Shimano MT520 4 Piston 203mm |
| Brake system | Shimano MT520 4 Piston 203mm |
| Brake levers | Shimano MT520 |
Cockpit & Seating
| Stem | BH Evo 35 Fit |
| Headset | Acros AIF-543 ICR BL. |
| Handlebar | Race Face Aeffect Riser 35 780mm |
| Handles | Ergon GE10 |
| Seatpost | Race Face DP Aeffect 31,6 |
| Saddle clamp | Alloy |
| Saddle | Prologo Proxim W350 Stn |
Frame
| Frame | 140mm Full Susp. Carbon 29" Internal Cable Routing, Acros ICR |
| Frame-Material | Carbon |
| Frame size | 41 |
| Wheel-Size | 29" |
| Fork | FOX 34 FLOAT Rhythm 140mm 15QR |
Suspension
| Front travel | 140mm |
| Rear shock absorber | FOX FLOAT DPS Performance |
Drive Unit
| Crank | Praxis 32T-165mm |
| Chain | Shimano CNM6100 |
| Front hub | BH |
| Rear hub | BH |
| Set of tires | Maxxis Minion TPI120 Terra EXO TR 29"X2,5/2,4 |
| Front tire | Maxxis Minion TPI120 Terra EXO TR 29"X2,5/2,4 |
| Rear tire | Maxxis Minion TPI120 Terra EXO TR 29"X2,5/2,4 |
| Spokes | Stainless Steel |
| Wheelset | Race Face Ar 30 TR |
Other
| Pedals | ohne |
| Model year | 2022 |
| Color | Schwarz |
| Weight | 23,18 |
| Permissible total weight | 165,00 |
| EBikeKategorie | E-Mountainbikes |
| Gender | Unisex |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for

