BMC Twostroke 01 ONE prisma red 2023 - RH-S exhibition bike
4.699,00 €
-22%
5.999,00 €
incl. VAT
free shipping*
This item is an exhibition bike!
PRODUCT SPECIFICATIONS:
- Radical Geometry - A 67˚ head angle, long front end and 75° seat angle to attack steep and loose terrain with the perfect weight distribution.
- Tuned Compliance Concept - Take the edge off the roughest roads to push harder and ride further. The ultimate balance between comfort and performance for a ride that is both forgiving and fast.
- Internal Cable Routing - Fully routed internal cable routing for easy installation and a clean look.
- Integrated protection - Moulded covers on the chainstay, an integrated chain sucker plate and helicopter tape on the down tube ensure durability and a sleek design.
- Integrated fork stopper - Frame protection for increased stiffness in a straight down tube design.
- Wide tyre clearance - Fully compatible with the new generation of wide XC tyres.
- Dropper Post Ready - A special washer allows the installation of a 27.2 mm seatpost with concealed cable routing.
Gears
| Rear derailleur | SRAM GX Eagle AXS |
| Cassette | SRAM GX XG-1275 Eagle 10-52T |
| Shifter | SRAM GX Eagle AXS Controller |
Brakes
| Brake system | SRAM Centerline 160 / 160 S-M | 180 / 160 L-XL |
| Brake levers | SRAM Level TLM |
Cockpit & Seating
| Stem | BMC MSM 01 |
| Handlebar | BMC MFB 01 Carbon | 760mm |
| Seatpost | Twostroke 01 Premium Carbon D-Shaped Seatpost |
| Saddle | Fizik Antares R7 |
Frame
| Frame | Twostroke 01 Premium Carbon with Tuned Compliance Concept XC | Fully Guided Internal Cable Routing | Post Mount Disc | 12 x 148mm Boost Thru-Axle |
| Frame-Material | Carbon |
| Frame size | 41 |
| Wheel-Size | 29" |
| Fork | RockShox SID SL Select+ |
| Frametype | Diamant |
Suspension
| Front travel | 100mm |
Drive Unit
| Crank | SRAM GX Eagle Carbon |
| Chain | SRAM GX Eagle |
| Rims | DT Swiss XR 1700 | 25mm Inner Width |
| Chainrings | SRAM GX Eaglerings |
| Bottom bracket | PF92 Bottom Bracket |
| Set of tires | Vittoria Barzo | 2.25" |
Other
| Pedals | ohne |
| Model year | 2023 |
| Color | Orange/Rot |
| Weight | 9,8 kg |
| Permissible total weight | 110 kg |
| EBikeKategorie | Mountainbikes |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for

