Cube Stereo Hybrid ONE77 HPC AT 800 carbon'n'gold 2026 - RH-L
6.999,00 €
-3%
7.199,00 €
incl. VAT
free shipping*
The bicycle we deliver will already be professionally equipped with the new CUBE aluminum crankset arms prior to shipping and is therefore, of course, immediately safe to ride.
To compensate for the modification and the changed equipment, we are reducing the retail price of this model by €200.
The Stereo Hybrid ONE77 HPC AT is clearly designed for big mountain riding - the proof: the Fox Float 38 Factory suspension fork and the Float X2 Factory shock, which, with their 170 mm travel each, smooth out any bumps and holes on the trail with ease. In addition, the super-precise electronic XT Di2 12-speed drivetrain from Shimano delivers the power of the Bosch CX motor with 800 Wh PowerTube battery to the ground via the ACID carbon crank. A Kiox 400c display on the top tube provides the relevant data. Even on the most demanding lines, the retractable seat post ensures top reliable, safe handling. Speaking of safety: the hydraulic XT disc brakes with ABS Pro technology from Shimano enable uncompromising speed control. Last but not least, the different sized Newmen Beskar 30 wheels (mullet set-up) with Schwalbe 2.5 inch Magic Mary and Albert tyres literally stick to the trail.
Akku type
800 Wh - Bosch PowerTube 800
Motor type
Bosch Drive Unit Performance Line CX max. 120Nm (BDU38)
Display
Bosch Kiox 400C
Ready for More Power
You are able to increase the torque of selected Bosch motors to up to 120 Nm via the Flow App. Your advantage: noticeably more thrust – and up to 600% motor support. Using the eBike Flow App, you can customize the riding modes and precisely adjust the performance to match your riding style.
E-Bike Components
| Motor manufacturer | Bosch |
| Motor type | Bosch Drive Unit Performance Line CX max. 120Nm (BDU38) |
| Display | Bosch Kiox 400C |
| Akku | 800 Wh |
| Akku type | Bosch PowerTube 800 |
| Charger | Bosch 4A |
| Steuergeraet | Bosch Mini Remote |
Gears
| Rear derailleur | Shimano XT Di2 RD-M8260-SGS, 12-Speed, Electronic Shifting System |
| Cassette | Shimano XT CS-M8100, 10-51T |
| Shifter | Shimano XT Di2 SW-M8250-IR, Direct Attach |
| Kettenführung | Reverse Flip-Guide E-Chain Guide, Direct Mount, I-Plate |
Brakes
| Brake system | Shimano XT BR-M8220, Hydr. Disc Brake w/ Front ABS (203/203) |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE Performance Stem E-MTB 35, FPI-Link |
| Headset | ACROS AZF-675, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Fiber Inserts for Angle Adjustment, X-Connect Interface |
| Handlebar | Race Face ERA 35 |
| Handles | ACID Disrupt, Soft Compound |
| Seatpost | Fox Transfer Factory 31.6mm, Kashima Coated |
| Saddle clamp | CUBE Semi-Integrated |
| Saddle | ACID Venec EMTB Trail 140 |
Frame
| Frame | C:62® Monocoque Advanced Twin Mold Technology, Aluminium 6061 T6 Rear Triangle, Efficient Trail Control, FSP 4-Link, Agile Trail Geometry, Boost 148, UDH™, Full Integrated Battery, Advanced |
| Frame-Material | Carbon |
| Frame size | 42 |
| Wheel-Size | 29" |
| Fork | Fox 38 Float Factory GRIPX2, Tapered, 15x110mm, E-Bike Optimized, 170mm |
| Frametype | Diamant |
Suspension
| Front travel | 170mm |
| Rear shock absorber | Fox Float X2 Factory, 230x65mm, Adjustable HSC/LSC/HSR/LSR w/ 2-Pos. Lever |
| Dämpfer Hardware | Front: 30x8mm, Rear: DU-Bushing 12.7mm |
Drive Unit
| Crank | ACID MTB Hybrid Pro HPA (Aluminium), 36T |
| Chain | Shimano XT CN-M8100 |
| Front tire | Schwalbe Magic Mary Trail Pro, Addix Ultrasoft, Kevlar, 2.5 |
| Rear tire | Schwalbe Albert Gravity Pro, Addix Soft, Kevlar, 2.5 |
| Wheelset | Newmen Beskar 30 base/strong, 28/32 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
Other
| Pedals | ACID PP MTB |
| Model year | 2026 |
| Weight | 24,7 kg |
| Permissible total weight | 160 kg |
| EBikeKategorie | E-Mountainbikes |
| Gender | Unisex |
Kickstands
29,95 €
Luggage racks
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
