Cube Attain C:62 SLT carbon'n'coalchrome 2026 - RH 58 cm
2.999,00 € incl. VAT free shipping*
The Attain C:62 SLT is the right choice for anyone looking for plenty of speed, precise handling, maximum control and perfect comfort in the saddle. This bike owes its power to the efficient aerodynamic profile, its high riding comfort to the carbon fork, the flex seat stays and the 30 mm wide Continental tyres (tubeless-ready). For precision and control, we have fitted the super-reliable Ultegra Di2 2x12 gears and hydraulic disc brakes from Shimano, because they deliver top performance even under extreme conditions. Also included in the equipment package: a lightning-fast semi-aerodynamic Advanced A.50 carbon wheelset from Newmen. Now all that's needed is someone to sit on the bike and accelerate without compromise - maybe you?
Gears
| Rear derailleur | Shimano Ultegra Di2 RD-R8150-DGS. 12-Speed |
| Cassette | Shimano CS-R7101, 11-34T |
| Shifter | Shimano Ultegra Di2 ST-R8170 |
| Front derailleur | Shimano Ultegra Di2 FD-R8150-F |
Brakes
| Brake system | Shimano Ultegra BR-R8170, Hydr. Disc Brake, Flat Mount (160/160) |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE CIS Stem w/ Cable Routing, FPI-Link |
| Headset | ACROS, Top Integrated 1 1/2" w/ Integrated Cable Routing, Bottom Integrated 1 1/4" |
| Handlebar | Newmen Advanced Wing Bar, Carbon |
| Seatpost | Newmen Advanced, Carbon, 27.2mm |
| Saddle | ACID Nuance Pro |
| Handlebar tape | ACID Bartape RC 3.0 |
Frame
| Frame | C:62® Twin Mold Technology, Internal Cable Routing, Integrated Seat Post Clamp, Flat Mount Disc, Storage Box Option, AXH, 12x142mm |
| Frame-Material | Carbon |
| Frame size | 58 |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | CUBE CSL Race Disc, Full Carbon, 1 1/8" - 1 1/4" Tapered, Flat Mount, 12x100mm |
| Frametype | Diamant |
Drive Unit
| Crank | Shimano Ultegra FC-R8100, Hollowtech II, 50x34T |
| Chain | Shimano CN-M7100 |
| Bottom bracket | Shimano SM-BB71-41B, 86mm Pressfit |
| Set of tires | Conti Grand Prix 5000 S-TR, Kevlar, 30-622, Tubeless Ready |
| Wheelset | Newmen Advanced A.50 Carbon, 21/21 Spokes, 12x100mm/12x142mm, Tubeless Ready |
Other
| Pedals | ohne |
| Model year | 2026 |
| Weight | 7,9 kg |
| Permissible total weight | 115 kg |
| Gender | Unisex |
Mudguards
39,95 €
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for

