Cube Reaction Hybrid ONE 800 sleekgrey'n'prism 2026 Easy Entry - RH-S
2.899,00 € incl. VAT free shipping*
If you've always wanted to know what else there is to discover after the last signpost, the Reaction Hybrid ONE is the bike for you. Its quiet yet powerful Bosch motor is powered by a high-capacity 800 Wh battery - the perfect combo for plenty of freedom and range. The smooth-running Shimano Cues 10-speed gears change smoothly from gear to gear and turn every route and every climb into a walk in the park. The suspension fork with 120 mm travel (100 mm for small frame sizes and all step-through models) offers top riding comfort on potholes in the city or on rougher trails in the countryside. Powerful hydraulic disc brakes decelerate and stop the bike reliably and safely in all conditions.
Akku type
800 Wh - Bosch PowerTube 800
Motor type
Bosch Drive Unit Performance Line CX max. 120Nm (BDU38)
Display
Bosch Purion 200 with Integrated Display
Ready for More Power
You are able to increase the torque of selected Bosch motors to up to 120 Nm via the Flow App. Your advantage: noticeably more thrust – and up to 600% motor support. Using the eBike Flow App, you can customize the riding modes and precisely adjust the performance to match your riding style.
E-Bike Components
| Motor manufacturer | Bosch |
| Motor type | Bosch Drive Unit Performance Line CX max. 120Nm (BDU38) |
| Display | Bosch Purion 200 with Integrated Display |
| Akku | 800 Wh |
| Akku type | Bosch PowerTube 800 |
| Charger | Bosch 2A |
Gears
| Rear derailleur | Shimano Cues RD-U6000-GS |
| Cassette | Shimano Cues CS-LG400, 11-48T |
| Shifter | Shimano Cues SL-U6000, Rapidfire-Plus |
| Kettenführung | Reverse Flip-Guide E-Chain Guide, Direct Mount, I-Plate |
Brakes
| Brake system | Shimano BR-MT200, Hydr. Disc Brake (180/180) |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE Performance Stem E-MTB 35, FPI-Link |
| Headset | ACROS AZF-1034, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), X-Connect Interface |
| Handlebar | CUBE Rise Trail Bar 35 |
| Handles | ACID Hybrid Perform |
| Seatpost | CUBE Performance Post, 31.6mm |
| Saddle | ACID Sequence 160 |
Frame
| Frame | Aluminium Superlite, Gravity Casting Technology, Agile Ride Geometry, Boost148, Fully Integrated Battery, Advanced Internal Cable Routing, 1.5 Headtube, Kickstand/Fender/Carrier Mounting Poi |
| Frame-Material | Aluminium |
| Frame size | 37 |
| Wheel-Size | 27,5" |
| Fork | SR Suntour XCM34 NLO Coil, Tapered, 15x110mm, 100mm |
| Frametype | Tiefeinstieg |
Suspension
| Front travel | 100mm |
Drive Unit
| Crank | ACID MTB Hybrid Pro, 38T |
| Chain | KMC eGlide |
| Set of tires | Schwalbe Smart Sam, Active, 2.6 |
| Wheelset | ACID Pro 30, 32/32 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
Other
| Pedals | ACID PP MTB |
| Model year | 2026 |
| Color | Grau |
| Weight | 26,9 kg |
| Permissible total weight | 150 kg |
| EBikeKategorie | E-Mountainbikes |
| Gender | Unisex |
Kickstands
29,95 €
Accessory
Luggage racks
Mudguards
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
