Cube Reaction Hybrid Race 800 FE vulcan'n'orange 2026 Easy Entry - RH-M Exhibition bike
3.399,00 €
-8%
3.699,00 €
incl. VAT
free shipping*
Sorry, this item is out of stock. If you like we'll send you an email once it is on stock again.
Please provide your email address, you will receive an email to confirm the notification
This item is an exhibition bike! The bike has a mileage of 17 km!
The Reaction Hybrid Race FE is full of practical details. Firstly, it comes with mudguards, a robust pannier rack, a lighting system neatly integrated into the design and a sturdy kickstand as standard. It also has a retractable seat post for optimised handling on steep trails. On the other hand, the wide-ranging 12-speed Transmission 90 from Sram makes even demanding routes child's play. For maximum riding comfort and first-class control, we have fitted 2.6 inch wide, grippy Schwalbe tyres and an easily adjustable Rockshox Recon Silver air suspension fork with 120 mm travel (100 mm for the smallest frame sizes and the step-through models). Speaking of control: the hydraulic Louise 4-piston disc brakes from Magura brake the bike reliably and safely even in wet conditions. So we've taken care of everything - now it's time to get on and have fun!
Information about the frame:
What immediately catches the eye with the Reaction Hybrid FE is its aesthetically pleasing, practical accessories, consisting of mudguards, lights, pannier rack and kickstand. But that's not all. The step-through frame lives up to its name, as it guarantees easy mounting and dismounting. Its 800 Wh PowerTube battery from Bosch, together with the Bosch CX motor, fits safely, cleanly and beautifully into the design. The chassis is also PowerMore-ready, which means that a further 250 Wh can be added if required. The integrated seat clamp and internally routed cables also play into the clean lines - and the chain guide keeps everything perfectly organised in place. Last but not least, thanks to our size split system, we have the right fit for everyone. Conclusion: Everything you need is there - for maximum riding fun!
Akku type
800 Wh - Bosch PowerTube 800
Motor type
Bosch Drive Unit Performance Line CX max. 120Nm (BDU38)
Display
Bosch Purion 200 with Integrated Display
Ready for More Power
You are able to increase the torque of selected Bosch motors to up to 120 Nm via the Flow App. Your advantage: noticeably more thrust – and up to 600% motor support. Using the eBike Flow App, you can customize the riding modes and precisely adjust the performance to match your riding style.
Range Extender: PowerMore 250 (optional)
Tragbare Energiereserve: PowerMore 250 ist der trinkflaschengroße Zusatzakku für noch mehr Reichweite und länger anhaltenden Trail-Spaß. Kompakt und 1,5 Kilogramm leicht, lässt sich der Range Extender ganz einfach an der Trinkflaschenhalterung befestigen. Der Range Extender ist kompatibel mit diesem E-Bike.
E-Bike Components
| Motor manufacturer | Bosch |
| Motor type | Bosch Drive Unit Performance Line CX max. 120Nm (BDU38) |
| Display | Bosch Purion 200 with Integrated Display |
| Akku | 800 Wh |
| Akku type | Bosch PowerTube 800 |
| Charger | Bosch 4A |
| Range Externder compatible | Ja |
| Range Extender | Bosch PowerMore 250 (optional erhältlich) |
Gears
| Rear derailleur | Sram Eagle 90 Transmission, 12-Speed |
| Cassette | Sram XS-1270, 10-52T |
| Shifter | Sram Eagle 90 Transmission |
| Kettenführung | Reverse Flip-Guide E-Chain Guide, Direct Mount, I-Plate |
Brakes
| Brake system | Magura Louise, Front 4-Piston/Rear 4-Piston, Hydr. Disc Brake (203) |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE Performance Stem E-MTB 35, FPI-Link |
| Headset | ACROS AZF-1034, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), X-Connect Interface |
| Handlebar | CUBE Rise Trail Bar 35 |
| Handles | ACID Hybrid Perform |
| Seatpost | CUBE Dropper Post, Handlebar Lever, Internal Cable Routing, 31.6mm |
| Saddle | ACID Sequence 160 |
Other Specs
| Luggage carrier | ACID Carrier SIC 2.0 Rail Boost | ACID Gepäckträgeraufsatz SIC 2.0 TOP RAIL |
| Stand | ACID FM Pure Kickstand |
| Front light | ACID Front Light PRO-E 150 X-Connect, 12V, DC |
| Bell | Knog Oi |
| Mudguards | ACID 85 BB-Mount |
Frame
| Frame | Aluminium Superlite, Gravity Casting Technology, Agile Ride Geometry, Boost148, Fully Integrated Battery, Advanced Internal Cable Routing, 1.5 Headtube, Kickstand/Fender/Carrier Mounting Poi |
| Frame-Material | Aluminium |
| Frame size | 40 |
| Wheel-Size | 27,5" |
| Fork | RockShox Recon Silver RL Air, Tapered, 15x110mm, 100mm |
| Frametype | Tiefeinstieg |
Suspension
| Front travel | 100mm |
Drive Unit
| Crank | ACID MTB Hybrid Pro, 38T |
| Chain | Sram GX Eagle™ Transmission |
| Set of tires | Schwalbe Smart Sam, Active, 2.6 |
| Wheelset | ACID Pro 30, 32/32 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
Other
| Pedals | ACID PP Trekking |
| Model year | 2026 |
| Color | Grau |
| Weight | 27,6 kg |
| Permissible total weight | 150 kg |
| EBikeKategorie | E-Trekking-Bikes |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
