Kross Trans 1.0 black grey 2021 RH-S
299,00 €
-42%
519,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
The lightweight frame, luggage rack and mudguards make this bike very universal. It is suitable for leisure rides on forest trails as well as for rides in the city. Thanks to the geometry, you can adopt an upright position on the bike, which increases comfort on longer rides outside the city.
Proven components
The Kross Trans 1.0 model is equipped with V-brake brakes that guarantee good braking quality. The drivetrain is based on high-quality Shimano components. The Shimano Tourney TY300 rear derailleur is combined with the Shimano Tourney TY510 front derailleur to offer a wide range of gears. The Kross suspension fork provides vibration damping when riding on uneven surfaces and minimises hand fatigue.
Gears
| Rear derailleur | Shimano Tourney TY300 |
| Cassette | Shimano MF TZ500 |
| Shifter | Shimano EF41 |
| Front derailleur | Shimano Tourney TY510 |
Brakes
| Front brake | V-Brake |
| Rear brake | V-Brake |
| Brake levers | Shimano EF41 |
Cockpit & Seating
| Stem | Aluminium 90 mm / 25,4 |
| Headset | FP-H815 O1-1/8" |
| Handlebar | Stahl 600 mm |
| Handles | Kross Grippen |
| Seatpost | Aluminium 27,2 x 350 |
| Saddle | Kross D226K |
Frame
| Frame | Aluminium Performance |
| Frame-Material | Aluminium |
| Frame size | 43 |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | Kross |
Suspension
| Front travel | 30mm |
Drive Unit
| Crank | Wheel Top |
| Chain | YBN S50 |
| Rims | Kross |
| Front hub | GL-B01F-QR |
| Rear hub | GL-B01R-QR |
| Bottom bracket | FP-B902 |
| Front tire | Mitas Gripper V84 42-622 |
| Rear tire | Mitas Gripper V84 42-622 |
Other
| Pedals | FP-804 |
| Model year | 2021 |
| Color | Schwarz |
| Gender | Unisex |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
