Cube AMS Hybrid ONE44 C:62 Pro 400X blackline 2026
3.999,00 € incl. VAT free shipping*
The bicycle we deliver will already be professionally equipped with the new CUBE aluminum crankset arms prior to shipping and is therefore, of course, immediately safe to ride.
To compensate for the modification and the changed equipment, we are reducing the retail price of this model by €200.
Need an extra dose of adrenaline? Then the AMS Hybrid ONE44 C:62 Pro is the right choice. Firstly, because we send it out on the trails with a C:62® carbon frame that combines low weight, agile handling and high durability. Secondly, because the lightweight Bosch SX drive with 400 Wh battery and up to 60 Nm of torque provides powerful forward support. The rest of the set-up consists of the unbeatably reliable XT 12-speed drivetrain from Shimano in a team with the matching hydraulic 4-piston disc brakes. We have also given this potent MTB fully a Fox 34 Float Rhythm suspension fork, a Fox Float Rhythm RC shock and a retractable seatpost. Also on board are a carbon crank and Newmen Performance 30 wheels with 2.4-inch Nobby Nic tyres from Schwalbe. In short: the perfect power package for lots of fun on the trails!
Akku type
400 Wh - Bosch CompactTube 400
Motor type
Bosch Drive Unit Performance SX max. 60Nm (BDU31)
E-Bike Components
| Motor manufacturer | Bosch |
| Motor type | Bosch Drive Unit Performance SX max. 60Nm (BDU31) |
| Akku | 400 Wh |
| Akku type | Bosch CompactTube 400 |
| Charger | Bosch 2A |
| Steuergeraet | Bosch System Control, incl. Mini Remote |
Gears
| Rear derailleur | Shimano XT RD-M8100-SGS, ShadowPlus, 12-Speed |
| Cassette | Shimano Deore CS-M6100, 10-51T |
| Shifter | Shimano Deore SL-M6100-IR, Direct Attach, Rapidfire-Plus |
| Kettenführung | Reverse Flip-Guide E-Chain Guide, Direct Mount, I-Plate |
Brakes
| Brake system | Shimano XT BR-M8120, Hydr. Disc Brake (203/180) |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE Stereo Stem w/ Cable Routing |
| Headset | ACROS AZF-675, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Fiber Inserts for Angle Adjustment |
| Handlebar | Newmen Evolution SL 318.25, 780mm |
| Handles | ACID Disrupt, Soft Compound |
| Seatpost | CUBE Dropper Post, Handlebar Lever, Internal Cable Routing, 31.6mm |
| Saddle | ACID Venec EMTB Trail 140 |
Frame
| Frame | C:62® Monocoque Advanced Twin Mold Technology, Efficient Trail Control, FSP 4-Link. Agile Trail Geometry, Boost 148, UDH™, Fully Integrated Battery, Advanced Internal Cable Routing |
| Frame-Material | Carbon |
| Wheel-Size | 29" |
| Fork | Fox 34 Float Rhythm GRIP, Tapered, 15x110mm, 140mm |
| Frametype | Diamant |
Suspension
| Front travel | 140mm |
| Rear shock absorber | Fox Float Rhythm RC, 210x55mm, Adjustable LSR w/ 2-Pos. Lever |
| Dämpfer Hardware | Front: 30x8mm, Rear: DU-Bushing 12.7mm |
Drive Unit
| Crank | ACID MTB Hybrid Pro HPA (Aluminium), 32T |
| Chain | KMC e12 |
| Set of tires | Schwalbe Nobby Nic, Addix Performance, Kevlar, 2.4 |
| Wheelset | Newmen Performance 30 base/base, 28/28 Spokes, 15x110mm / 12x148mm, Tubeless Ready |
Other
| Pedals | ACID PP MTB |
| Model year | 2026 |
| Weight | 18,1 kg |
| Permissible total weight | 135 kg |
| EBikeKategorie | E-Mountainbikes |
| Gender | Unisex |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
