KTM Macina Kapoho 8973 L fresh orange 2026
4.299,00 €
-14%
4.999,00 €
incl. VAT
free shipping*
The KTM Macina Kapoho 8973 L is the E-MTB for ambitious trail and enduro riders who value maximum performance, reliable technology and modern design. In the eye-catching Fresh Orange colour, it attracts everyone's attention and also impresses with well thought-out details and first-class components. The heart of the bike is the powerful Bosch Performance CX motor with a full 85 Nm of torque. It supports you precisely and dynamically, whether on steep climbs or technical passages. The Bosch PowerTube battery integrated into the frame ensures long ranges and a clean look. The 1x12 Shimano Deore XT gears offer crisp, precise gear changes and an enormous range. This allows you to master both fast descents and challenging climbs with ease.
Akku type
800 Wh - Bosch PowerTUBE 800Wh horizontal
Motor type
Bosch PERFORMANCE CX BDU3840 max. 120 Nm | Bosch ConnectModule for BDU38YY
Display
Bosch PURION 200 Display & Remote
E-Bike Components
| Motor manufacturer | Bosch |
| Motor type | Bosch PERFORMANCE CX BDU3840 max. 120 Nm | Bosch ConnectModule for BDU38YY |
| Display | Bosch PURION 200 Display & Remote |
| Akku | 800 Wh |
| Akku type | Bosch PowerTUBE 800Wh horizontal |
| Charger | Bosch STANDARD Charger 4A |
Gears
| Rear derailleur | Shimano Deore XT M8100-12 SGS shadow+ |
| Cassette | Shimano Deore M6100-12 / 10-51 |
| Shifter | Shimano MT500 SP-Lever | Shimano Deore M6100-12 |
Brakes
| Brake system | Shimano M4100 / MT420 4-Piston / Shimano RT64 CL 203 |
Cockpit & Seating
| Stem | KTM TEAM Trail35 |
| Headset | Acros AICR intern 1.1/8"-1.5" angle lim |
| Handlebar | KTM COMP Trail35 rizer15 780mm |
| Handles | Ergon GA20 |
| Seatpost | KTM COMP II dropper internal 34.9 T:150 |
| Saddle clamp | KTM TEAM Light CL-FJ21 - 39,0mm x 12 |
| Saddle | Selle Royal SRX |
Other Specs
| Front light | Litemove SC-150 150Lux side |
| Rear light | Supernova TL3Z |
Frame
| Frame | Macina Kapoho Dimmix Al6061 160 UDH|Bosch BDU38/M5260 |
| Frame-Material | Aluminium |
| Wheel-Size | Mullet |
| Fork | RockShox 35 Silver TK 29" 160mm 15x110 |
| Frametype | Diamant |
Suspension
| Front travel | 160mm |
| Rear shock absorber | Suntour Tri-Air 3CR 250x70 |
Drive Unit
| Crank | KTM E-TRAIL2 ISIS 160mm Q12 |
| Chain | Shimano M6100-12 |
| Front hub | Shimano TC500B CL 32H 110-15TA |
| Rear hub | Shimano TC600B CL 32H 148-12TA |
| Front tire | Continental Kryptotal F TL 60-622 |
| Rear tire | Continental Kryptotal R TL 65-584 |
| Spokes | front: DT Champion 2.0 black - rear: DT Alpine II 2.34 black |
Other
| Pedals | MTB-Pedal flat VPE-527 alloy |
| Model year | 2026 |
| Color | Orange/Rot |
| Weight | 27,8 kg |
| Permissible total weight | 146 kg |
| EBikeKategorie | E-Mountainbikes |
| Gender | Unisex |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
