Liv Pique 2 29" 2022 RH-L
1.889,30 €
-30%
2.699,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
This cross-country bike climbs and rides with confidence-inspiring stability and speed. The rugged ALUXX SL-grade aluminum frame is tough and reliable for your most epic adventures.The 29-inch wheels roll effortlessly over small obstacles, while the 100mm Maestro suspension - tuned by women for women - help absorb rougher trails. With an integrated dropper seatpost and clearance for up to 2.4-inch tires, you can tackle moderately technical terrain with confidence.
Gears
| Rear derailleur | Shimano Deore M6100 Shadow +, 12-fach |
| Cassette | Shimano Deore M6100, 10-51T |
| Shifter | Shimano Deore M6100 |
Brakes
| Front brake | Shimano BR-MT410 (2-Kolben), 180 mm |
| Rear brake | Shimano BR-MT410 (2-Kolben), 160 mm |
| Brake system | Shimano BR-MT410 (2-Kolben), 180/160 mm |
| Brake levers | Shimano BL-MT401 |
Cockpit & Seating
| Stem | GIANT Contact SL XC 35 |
| Handlebar | GIANT Contact XC Flat 35 |
| Handles | Liv Supera Single Lock-On |
| Seatpost | GIANT Contact Switch Vario Stütze 30.9 mm (XS:75mm, S-L:100mm) |
| Saddle | Fizik Vento Argo R5 |
Frame
| Frame | AluxX SL Rahmen, Maestro Hinterbau, Carbon Umlenkwippe, 100 mm Federweg, 12x148 mm Max. Reifenfreiheit: 2.25" Max. Kettenblattgröße: 32T |
| Frame-Material | Aluminium |
| Frame size | 48 |
| Wheel-Size | 29" |
| Fork | RockShox Recon RL Silver, 100 mm Federweg, Boost 15x110 mm |
Suspension
| Front travel | 100mm |
| Rear shock absorber | Fox Float DPS Perfomance, 165x45 mm, Trunnion mount, custom tuned |
Drive Unit
| Crank | Praxis Cadet, 30T Kettenblatt, 52mm Kettenlinie |
| Chain | KMC X-12 |
| Rims | GIANT XCT 29, Tubeless Ready, 25 mm Innenweite |
| Front hub | Shimano MT- 410B |
| Rear hub | Shimano MT- 410B |
| Bottom bracket | Praxis Pressfit |
| Set of tires | Maxxis Rekon Race 29x2.35, 60 TPI, EXO, TR Auslieferung schlauchlos |
| Front tire | Maxxis Rekon Race 29x2.35, 60 TPI, EXO, TR Auslieferung schlauchlos |
| Rear tire | Maxxis Rekon Race 29x2.35, 60 TPI, EXO, TR Auslieferung schlauchlos |
| Spokes | Sapim |
| Wheelset | GIANT XCT 29, Tubeless Ready, 25 mm Innenweite |
Other
| Pedals | ohne |
| Model year | 2022 |
| Color | Violett/Rosa |
| Permissible total weight | 138 kg |
| Gender | Damen |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for

