BMC Kaius 01 ONE copper white / thunder blue
10.999,00 € incl. VAT free shipping*
A bike built uncompromisingly for gravel racing - the Kaius 01 ONE proves that you can also be aerodynamic, responsive and mercilessly fast on gravel. The second generation of this gravel bike takes this idea even further. The aerodynamics have been sharpened once again and deliver a measured advantage of 7% at 40 km/h. Power transmission is more direct thanks to our 01 Premium Carbon layup, resulting in an even more responsive ride. Comfort, 52 mm tyre clearance and high-speed stability have all been further optimised - so that you can attack corners and remain stable when the bends come fast and the ground no longer plays along. The design perfectly matches the claim. A complete SRAM Red XPLR AXS groupset with direct-mount rear derailleur and power meter ensures precision, even when fatigue sets in. The Next-Gen ICS Carbon Aero cockpit puts you in a low, race-ready position and keeps the front as clean as possible. The CG39 SL carbon tubeless wheels with carbon spokes deliver a comfortable but extremely responsive ride.
- Aerocore bottle cage
- Computer mount for Garmin, Wahoo & GoPro mount
Gears
| Rear derailleur | SRAM Red XPLR AXS (RD-RED-1E-E1) |
| Cassette | SRAM Red XPLR (CS-XG-1391-E1) 10-46T |
| Shifter | SRAM Red AXS (ED-RED-E1) |
Brakes
| Brake system | SRAM Paceline X Rotor (RT-PLN-X-A1) 160 / 160mm |
| Brake levers | SRAM Red AXS (ED-RED-E1) |
Cockpit & Seating
| Handlebar | ICS Carbon Aero Gen 2 | One-Piece Full Carbon Cockpit | 135mm drop, 81mm reach, 12° flare |
| Seatpost | Teammachine SLR 01 Gen 5 | 01 Premium Carbon Aero Shaped Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 10mm Offset Size 54-61 |
| Saddle | Fizik Vento Argo X1 Carbon | 140mm |
| Handlebar tape | BMC Tacky 3mm |
Frame
| Frame | Teammachine SLR 01 Gen 5 | 01 Premium Carbon with Aerocore Design | ICS Technology Stealth Cable Routing | Full Mount - UDH | TCC Race Compliance Level | Flat Mount Disc | 12 x 142mm |
| Frame-Material | Carbon |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | Kaius 01 Gen 2 | 01 Premium Carbon | ICS Technology, Stealth Cable Routing | TCC Race Compliance Level | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle |
| Frametype | Diamant |
Drive Unit
| Crank | SRAM Red XPLR AXS Wide (FC-RED-1WP-E1) | SRAM Red XPLR AXS Power Meter (FC-RED-1WP-E1) |
| Chain | SRAM RED (CN-RED-E1) |
| Rims | CG 39 SL Carbon | Tubeless Ready | 39mm |
| Chainrings | 42T |
| Bottom bracket | SRAM DUB T47 85.5 Road Wide Bottom Bracket (BB-DUB-T47-A1) |
| Set of tires | Continental Terra Competition Race Rapid | Tubeless | 45mm |
Other
| Pedals | ohne |
| Model year | 2027 |
| Color | Weiß |
| Weight | 7,1 kg |
| Permissible total weight | 120 kg |
| Gender | Unisex |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for

