BMC Roadmachine TWO metallic white
2.999,00 € incl. VAT free shipping*
The Roadmachine TWO offers the characteristic versatility of the BMC Roadmachine and is aimed at riders looking for smooth speed, long-distance comfort and everyday performance. Its lightweight BMC Advanced Carbon frame is designed to be compliant when the road gets rough, responsive when precision counts, and effortlessly efficient on long days in the saddle. Every detail - from the integrated cables to the storage space in the down tube to the prepared rear light - ensures that you and your carbon road bike are ready for any unexpected situation.
Top performance was the development goal, but realised in a way that works for many customers. This all-road bike offers the ride quality, feel and confidence you expect from BMC - in a package that's open to all customers. A full Shimano 105 Di2 groupset handles shifting and braking with consistent precision and power. Reliable PRD23 wheels provide a controlled, responsive ride, while wide, fast-rolling tyres smooth out rough roads and keep the pace up on smooth tarmac. Combined with our integrated RSM01 stem and Endurance aluminium handlebars, you get first-class ergonomics that perfectly balance control, comfort and confidence on every ride. A true do-it-all road bike - the Roadmachine.
Gears
| Rear derailleur | Shimano 105 Di2 RD-R7150 |
| Cassette | Shimano CS-HG710 11-36T |
| Shifter | Shimano 105 Di2 ST-R7170 |
| Front derailleur | Shimano 105 Di2 FD-R7150 |
Brakes
| Brake system | Shimano 105 BR-R7170 / SHIMANO 105 (RT-CL700) 160 / 160mm |
| Brake levers | Shimano 105 BR-R7170 |
Cockpit & Seating
| Stem | BMC RSM 01 | Integrated Cockpit System Technology |
| Handlebar | BMC HB D4 03, 0, 12 | Alloy 6061 | Endurance Geometry | 125mm drop, 70mm reach, 12° flare |
| Seatpost | Roadmachine Carbon D-Shaped Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 15mm Offset Size 54-61 | D-Fender Compatible |
| Saddle | Selle Italia Model X Greentech | FeC Alloy Rail | 145mm |
| Handlebar tape | BMC Tacky 3mm |
Other Specs
| Rear light | Integrated Rear Light 20 StVZO & 25 |
Frame
| Frame | Roadmachine Gen 3 | Advanced Carbon with Tuned Compliance Concept Endurance | ICS Technology Stealth Cable Routing | Fender Mounts | Integrated Downtube Storage | Full Mount - UDH | 12 x 142 |
| Frame-Material | Carbon |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | Roadmachine Gen 3 | Advanced Carbon with Tuned Compliance Concept Endurance | Internal Cable Routing | Fender Mounts | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle |
| Frametype | Diamant |
Drive Unit
| Crank | Shimano 105 FC-R7100 50-34T |
| Chain | Shimano CN-M6100 |
| Rims | PRD23 | 23mm |
| Bottom bracket | Shimano Press-Fit Bottom Bracket (BB-RS500-PB) |
| Set of tires | Vittoria Rubino V | Tube type | 32mm | Non-Tubeless Rims | Tubeless Clincher Tire |
Other
| Pedals | ohne |
| Model year | 2027 |
| Color | Weiß |
| Weight | 9,0 kg |
| Permissible total weight | 110 kg |
| Gender | Unisex |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for

