BMC Twostroke AL FOUR red grey grey 2023 - RH-L
1.119,30 €
-30%
1.599,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
Inspired by the Fourstroke and a fighter jet, it offers the perfect blend of performance, functionality and aesthetics, with radical geometry, great tire clearance and integrated protection for technical terrain. The SRAM SX Eagle 12-speed groupset and Level brakes are combined with a Suntour XCM 32 fork, XCD23 wheelset and Vittoria Barzo tires.
Gears
| Rear derailleur | SRAM SX Eagle |
| Cassette | SRAM SX Eagle 11-50T |
| Shifter | SRAM SX Eagle |
Brakes
| Front brake | SRAM Level / SRAM Centerline Rotors (160 mm S-M, 180 mm L-XL) |
| Rear brake | SRAM Level / SRAM Centerline Rotors (160 mm S-M, 160 mm L-XL) |
Cockpit & Seating
| Stem | Forged 6061 Alloy |
| Handlebar | Alloy 760mm |
| Seatpost | Alloy 31.6mm - 0mm Offset |
| Saddle | Selle Royal Seta |
Frame
| Frame | Twostroke AL Premium Aluminium, Hydroformed • Internal Cable Routing • BSA Threaded Bottom Bracket • Post Mount Disc |
| Frame-Material | Aluminium |
| Frame size | 48 |
| Wheel-Size | 29" |
| Fork | SUNTOUR XCM 32 |
Suspension
| Front travel | 100mm |
Drive Unit
| Crank | SRAM SX Eagle 30T |
| Chain | SRAM SX Eagle |
| Rims | XCD23 |
| Front hub | SHIMANO MT400 |
| Rear hub | SHIMANO MT410 |
| Front tire | Maxxis Rekon Race 2.25" |
| Rear tire | Maxxis Rekon Race 2.25" |
Other
| Pedals | ohne |
| Model year | 2023 |
| Color | Orange/Rot |
| Permissible total weight | 110 kg |
| Gender | Unisex |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for

