Cannondale Habit HT 2 obsidian
1.149,00 € incl. VAT free shipping*
Powerful trail features meet the purism and simplicity of a hardtail. That's the great thing about the Habit HT. Minimum effort. Maximum riding fun.
That's all you need to say. The Habit HT 2 is a fast-paced trail bike for bikers who can do without unnecessary bells and whistles. It features a robust aluminium frame with progressive trail geometry, fast-rolling 29-inch wheels and a Suntour XCM34 suspension fork with 130 mm travel. A Shimano CUES 11-speed drivetrain with a wide gear range, powerful Shimano disc brakes and a variable seatpost complete the equipment.
- A lightweight and robust frame made from SmartForm C2 aluminium, backed by a lifetime guarantee
- An SR Suntour XCM34 Boost 130 mm suspension fork, coil suspension and lockout
- Shimano CUES U6000 1x10 gears with a wide gear range
- Powerful Shimano MT200 disc brakes
- WTB ST i25 rims with 25 mm inner width, versatile WTB Breakout and Trail Boss tyres
- Lightweight and reliable TranzX dropper post
Gears
| Rear derailleur | Shimano CUES U6000 |
| Cassette | Shimano LG300, LinkGlide, 11-48, 10-speed |
| Shifter | Shimano CUES U6000, 10-speed |
Brakes
| Brake system | Shimano MT200 hydraulic disc, 180/180mm RT10 rotors |
| Brake levers | Shimano MT200 hydraulic disc |
Cockpit & Seating
| Stem | Cannondale 3, 6061 Alloy, 31.8, 0° |
| Headset | Integrated Sealed Bearing, Tapered |
| Handlebar | Cannondale 3 Riser, 6061 Alloy, 15mm rise, 8° sweep, 4° rise, 780mm |
| Handles | Cannondale Locking Grips |
| Seatpost | TranzX dropper, internal routing, 31.6, 100mm (S), 120mm (M), 130mm (L-XL) |
| Saddle | Cannondale Ergo XC |
Frame
| Frame | Habit HT, SmartForm C2 Alloy, tapered headtube, post mount disc, StraightShot internal cable routing, dropper post compatible, BSA 73, 12mm thru axle, Boost 148, 55mm chainline, UDH hanger. |
| Frame-Material | Aluminium |
| Wheel-Size | 29" |
| Fork | SR Suntour XCM 34 LO Boost 29, 130mm travel, 15x110mm thru axle, tapered alloy steerer, 44mm offset |
| Frametype | Diamant |
Suspension
| Front travel | 130mm |
Drive Unit
| Crank | Prowheel, 30T |
| Chain | KMC X10, 10-speed |
| Rims | WTB STX i25 TCS, 32h, tubeless ready |
| Front hub | Shimano TC500, 15x110mm |
| Rear hub | Shimano TC500, 12x148mm |
| Bottom bracket | ProWheel BSA 73 |
| Set of tires | (F) WTB Breakout, 29x2.3", Comp DNA / (R) WTB Trail Boss, 29x2.25", Comp DNA |
| Front tire | WTB Breakout, 29x2.3", Comp DANN |
| Rear tire | WTB Trail Boss, 29x2.25", Comp DNA |
| Spokes | Stainless Steel, 14g |
| Wheelset | WTB STX i25 TCS, 32h, tubeless ready |
Other
| Pedals | ohne |
| Model year | 2026 |
| Color | Schwarz |
| Gender | Unisex |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for

