Cube Cubie 160 green'n'red 2023
369,00 €
-12%
419,00 €
incl. VAT
free shipping*
For example, the aluminum fork for low weight and the easy-to-use rim brakes on the front and rear wheel. In addition, a Hebie Chainlooper, which ensures that the kids do not get stuck in the circuit and hurt themselves. In addition, we have Billy Bonkers tires installed. Why? Because they offer super grip - and because we just find the name cool. All this comes in the proven CUBE quality, which we of course always put to the test. Now all you need is a good dose of adventure and enthusiasm and then you're ready to go!
Brakes
| Brake system | Alloy V-Brake With Powermodulator |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE Aluminium Lite |
| Headset | CUBE A-Headset |
| Handlebar | CUBE Aluminium Lite, 450mm |
| Handles | CUBE Kid Grips |
| Seatpost | CUBE Aluminium Lite |
| Saddle clamp | CUBE |
| Saddle | CUBE Kid |
Other Specs
| Bell | Nuvo |
Frame
| Frame | Aluminium Lite 6061 |
| Frame-Material | Aluminium |
| Wheel-Size | 16" |
| Fork | Rigid Alloy fork |
| Frametype | Diamant |
Drive Unit
| Crank | Prowheel, 25T, 127mm with Chainlooper |
| Chain | KMC S1 |
| Rims | Aluminium |
| Front hub | CUBE Aluminium, QR |
| Rear hub | CUBE Aluminium |
| Set of tires | Schwalbe Billy Bonkers 2.0 |
| Wheelset | Aluminium |
Other
| Pedals | CUBE Kid |
| Model year | 2023 |
| Color | Grün |
| Weight | 6,7 kg |
| Permissible total weight | 30 kg |
| Gender | Kinder |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
