Cube Litening AIR C:68X SLT golddust'n'prism 2026
7.499,00 € incl. VAT free shipping*
The Litening AIR C:68X SLT complies with UCI regulations in terms of weight and frame design, but what this high-end carbon racer has to offer in terms of lightness, aerodynamics and speed is in a completely different league. It's not just that its Newmen Streem Climbing 35/38 Vonoa wheels are fitted with carbon spokes and rims and equipped with 28 mm Conti GP5000 S-TR tyres. The ingeniously shaped tube profiles are also in a class of their own. It's all about every hundredth! Our aerodynamic carbon cockpit also saves up to eight watts. Speaking of watts: High-quality Shimano Dura-Ace Di2 shifting and braking components - crankset with power meter included - efficiently convert every ounce of power from your legs into propulsion and enable safe braking manoeuvres. This bike is speed, speed and more speed.
Information about the frame:
Quality is in the detail - our credo at CUBE. The Litening® AIR is more than just a lightweight frame: Together with the professionals from Team Intermarché-Wanty, we have taken it to a new level. At only around 799 g in the medium size, it is the slim, ultra-light basis for a UCI-compliant race bike that weighs just 6.6 kg. For the SLT version, we have gone one step further and developed a new one-piece carbon cockpit, which makes the bike even more stable in the wind than before, saving up to eight watts! Practical: The integrated mount for your bike computer ensures that you can keep an eye on all performance and speed data at all times!
Gears
| Rear derailleur | Shimano Dura Ace Di2 RD-R9250-D, 12-Speed |
| Cassette | Shimano Dura Ace CS-R9200, 11-34T |
| Shifter | Shimano Dura Ace Di2 ST-R9270 |
| Front derailleur | Shimano Dura Ace Di2 FD-R9250-F, Braze-On |
Brakes
| Brake system | Shimano Dura Ace BR-R9270, Hydr. Disc Brake, Flat Mount (160/160) |
Cockpit & Seating
| Headset | ACROS, Top Integrated 1 1/2" w/ Integrated Cable Routing, Bottom Integrated 1 1/4" |
| Handlebar | IC Aero Cockpit System, Integrated Cable Routing, Aero Spacer System, Garmin Mount Interface |
| Seatpost | Litening C:68X® Aero, Comfort Flex |
| Saddle | ACID Nuance SLT Carbon |
| Handlebar tape | ACID Bartape RC 2.5 |
Frame
| Frame | Litening C:68X® Air Monocoque Advanced Twin Mold Technology, Aero-Weight Optimized Tubes, Full Internal Cable Routing, Flat Mount Disc |
| Frame-Material | Carbon |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | Litening C:68X® Air, Integrated Cable Routing, Flat Mount Disc |
| Frametype | Diamant |
Drive Unit
| Crank | Shimano Dura Ace FC-R9200-P, Powermeter, Hollowtech ll, 52x36T |
| Chain | Shimano CN-M9100 |
| Bottom bracket | Acros Threadfit Ceramic |
| Set of tires | Conti Grand Prix 5000 S-TR, Kevlar, 28-622, Tubeless Ready |
| Wheelset | Newmen Streem C.35/38 VONOA Carbon, 15/18 Carbon Spokes, 12x100mm/12x142mm, Tubeless Ready |
Other
| Pedals | ohne |
| Model year | 2026 |
| Weight | 6,6 kg |
| Permissible total weight | 115 kg |
| Gender | Unisex |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for

