Cube Nature EXC Allroad pigeonblue'n'black 2025 Trapeze - RH 54 cm
1.199,00 € incl. VAT free shipping*
Gears
| Rear derailleur | Shimano Cues RD-U8020-SGS, 11-Speed |
| Cassette | Shimano Cues CS-LG400, 11-45T |
| Shifter | Shimano Cues SL-U6000, Rapidfire-Plus |
| Front derailleur | Shimano Cues FD-U6010, Top-Swing, 31.8mm |
Brakes
| Brake system | Shimano BR-MT200, Hydr. Disc Brake (160/180) |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE Performance Stem Pro, 31.8mm |
| Headset | VP Integrated, Top 1 1/8", Bottom 1 1/2" |
| Handlebar | CUBE Comfort Trail Bar, 700mm |
| Handles | ACID Travel Comfort |
| Seatpost | CUBE Performance Post, 27.2mm |
| Saddle clamp | CUBE Varioclose, 31.8mm |
| Saddle | ACID Sequence Pro 160 |
Other Specs
| Luggage carrier | ACID Semi-Integrated Carrier, ACID RILink Adapter Compatible |
| Stand | CUBEstand Pro, Adjustable |
| Front light | CUBE IQ-XS-Friendly N plus |
| Rear light | ACID Mudguard Rear Light PRO-D, 6V, AC |
| Mudguards | ACID 65 BB-Mount |
Frame
| Frame | Aluminium Superlite, Trekking Cross, Taper, Double Butted |
| Frame-Material | Aluminium |
| Fork | SR Suntour NCX E RL Air T, 63mm, Remote Lockout |
Suspension
| Front travel | 63mm |
Drive Unit
| Crank | Shimano Cues FC-U6010, Hollowtech ll, 46x32T, Chainguard |
| Chain | KMC xGlide |
| Rims | CUBE EX25, 32H, Disc, Tubeless Ready |
| Front hub | Shutter Precision PL-8, Hub Dynamo, QR, Centerlock |
| Rear hub | Shimano FH-QC300-HM, QR, Centerlock |
| Bottom bracket | Shimano BB-MT501, 68mm BSA |
| Set of tires | Schwalbe Land Cruiser, Active, 50-622 |
| Wheelset | CUBE EX25, 32H, Disc, Tubeless Ready |
Other
| Pedals | CUBE PP MTB |
| Model year | 2025 |
| Weight | 16,30 |
| Permissible total weight | 140 |
| Gender | Unisex |
Kickstands
Mudguards
Luggage racks
Accessory
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
