Of course, our children's bikes are also all about the details: On the Numove 200, for example, the handlebars and grips have a smaller diameter so that children's hands can grip them perfectly - and its lightweight, powerful V-brakes are fitted with levers that are proportioned to suit children. The bike can also grow with the kids thanks to the fully adjustable CUBE stem (handlebar height and distance can be varied). The equipment package is completed by an easy-to-operate 8-speed gear system and light, grippy tyres on fast-rolling, stable yet lightweight wheels. This means that the youngsters have a smaller, lighter version of our adult bikes under the saddle - and they will love it!
Information about the frame:
Sometimes it seems that only the high-end race bikes are in the limelight. Not so with CUBE: The lightweight, slim aluminium frame of the Numove 200 has been designed with great attention to detail and therefore offers the perfect mix of low weight, stiffness and robustness. Ambitious young bikers can therefore go full throttle without any worries! A lighter bike is also much easier to ride, easier to control, more fun and ultimately safer. To match this, we have fitted an aluminium rigid fork and geared the geometry towards lively but no less reliable handling. Here comes the "perfect first bike"!
Gears
| Rear derailleur | Shimano RD-M3020, 8-Speed |
| Cassette | Sunrace CSM55,11-34 |
| Shifter | Shimano SL-M315, Rapidfire-Plus |
Brakes
| Brake system | Alloy V-Brake |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE Numove adjustable |
| Headset | CUBE |
| Handlebar | CUBE KIDS 540mm, Ø 19mm |
| Handles | Natural Fit Kids 19.0 |
| Seatpost | CUBE Performance Post, 27.2mm |
| Saddle | ACID Rookie |
Frame
| Frame | Aluminium Lite 6061 |
| Frame-Material | Aluminium |
| Frame size | 25 |
| Wheel-Size | 20" |
| Fork | Aluminium Lite 6061 |
| Frametype | Diamant |
Drive Unit
| Crank | ACID Numove 30T, 115mm, narrow Q-factor |
| Chain | KMC Z8.3 |
| Bottom bracket | Thun Shorty-ML Sl, Square, 68mm BB Width |
| Set of tires | Schwalbe Little Joe 20 x 1.4 |
Other
| Pedals | ACID PP Rookie medium |
| Model year | 2026 |
| Color | Violett/Rosa |
| Weight | 7,60 |
| Permissible total weight | 40 |
| Gender | Kinder |
Mudguards
Kickstands
Accessory
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
