Cube Nuroad Hybrid C:62 EXC 400X FE blackline 2026
4.699,00 € incl. VAT free shipping*
Looking for a robust, versatile and lightweight gravel bike with a Bosch motor? Then the Nuroad Hybrid C:62 EXC FE is the right choice! Mudguards? Does it have them? Pannier rack at the rear? It's fitted. Side stand? Sure. Integrated lighting system? Of course. But that's not all. The Bosch SX drive and the 400 Wh battery provide first-class support. The C:62® carbon frame and the carbon fork offer sufficient tyre clearance for the fast-rolling, 45 mm wide Schwalbe G-One RS Pro tyres on a Newmen Performance Gravel 25 wheelset. Powerful, reliable braking in all conditions is the speciality of the powerful hydraulic Rival AXS disc brakes from Sram. The 13 gears of the wide-ranging, smooth-running Sram Rival XPLR AXS drivetrain are responsible for the flawless transfer of power to the ground. Whether it's the daily commute to the office or a weekend bike ride off-road: this bike can do it all!
Akku type
400 Wh - Bosch CompactTube 400
Motor type
Bosch Drive Unit Performance SX max. 60Nm (BDU31)
E-Bike Components
| Motor manufacturer | Bosch |
| Motor type | Bosch Drive Unit Performance SX max. 60Nm (BDU31) |
| Akku | 400 Wh |
| Akku type | Bosch CompactTube 400 |
| Charger | Bosch 2A |
| Steuergeraet | Bosch System Control, incl. Mini Remote |
Gears
| Rear derailleur | Sram Rival XPLR AXS E1, 13-Speed |
| Cassette | Sram XPLR XG-1351, 10-46T |
| Shifter | Sram Rival AXS E1 |
| Kettenführung | Reverse Flip-Guide E-Chain Guide, Direct Mount, I-Plate |
Brakes
| Brake system | Sram Rival AXS E1, Hydr. Disc Brake, Flat Mount (180/180) |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE CIS Stem w/ Cable Routing, FPI-Link |
| Headset | ACROS, Top Integrated 1 1/2" w/ Integrated Cable Routing, Bottom Integrated 1 1/2" |
| Handlebar | Newmen Advanced Gravel Bar 318, Carbon, 31.8mm |
| Seatpost | Newmen Advanced, Carbon, 27.2mm |
| Saddle | ACID Nuance Pro |
| Handlebar tape | ACID Bartape CC 3.0 |
Other Specs
| Luggage carrier | ACID Gravel |
| Stand | ACID FM Pure Kickstand |
| Front light | ACID Front Light PRO-E 150 X-Connect, 12V, DC |
| Rear light | ACID Mudguard Rear Light PRO-E, 12V, DC |
| Bell | Knog Oi |
| Mudguards | ACID 60 BB-Mount |
Frame
| Frame | C:62® Advanced Twin Mold, Gravel Endurance Geometry, Advanced Internal Cable Routing, Flat Mount Disc, Fender/Rack & Kickstand Option, Boost 148, UDH™, Fixed Integrated Battery |
| Frame-Material | Carbon |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | CUBE C:62® Technology, 1 1/2" - 1 1/2" Tapered, Flat Mount Disc, Fender & Lowrider Mounts, Internal Light Cable Option, 12x100mm |
| Frametype | Diamant |
Drive Unit
| Crank | ACID MTB Hybrid Pro, 40T |
| Chain | SRAM Rival |
| Set of tires | Schwalbe G-One RS Pro, TLR, 45-622 |
| Wheelset | Newmen Performance X.R.25, 28/28 Spokes, 12x100mm / 12x148mm, Tubeless Ready |
Other
| Pedals | ACID PP Trekking |
| Model year | 2026 |
| Weight | 15,5 kg |
| Permissible total weight | 130 kg |
| EBikeKategorie | E-Gravelbikes |
| Gender | Unisex |
Luggage racks
14,19 €
-16%
16,96 €
Mudguards
Accessory
Kickstands
29,95 €
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
