Cube Nuroad Hybrid C:62 SLX 400X FE iceblue'n'prism 2026
5.199,00 € incl. VAT free shipping*
Developing a truly practical bike frame involves far more than simply bolting on mudguards and pannier rack (which doesn't mean we're sending the Nuroad Hybrid C:62 FE on its way without them). This super-elegant, cleanly designed C:62® chassis is full of other ingenious details, such as enough tyre clearance to fit tyres up to 50 mm wide, even with mudguards. The full carbon fork has bolt-on points for a low-rider pannier rack. There is also a lightweight direct mount chain guide, a mount for a flat mount side stand, a Boost thru axle and a UDH. The performance of the PowerMore-ready motor from Bosch can be extended by an additional 250 Wh battery. Clever: The cockpit is neatly integrated into the top tube and is operated via a mini remote on the handlebars. That's it from us - now it's up to you to get on and ride!
Akku type
400 Wh - Bosch CompactTube 400
Motor type
Bosch Drive Unit Performance SX max. 60Nm (BDU31)
E-Bike Components
| Motor manufacturer | Bosch |
| Motor type | Bosch Drive Unit Performance SX max. 60Nm (BDU31) |
| Akku | 400 Wh |
| Akku type | Bosch CompactTube 400 |
| Charger | Bosch 4A |
| Steuergeraet | Bosch System Control, incl. Mini Remote |
Gears
| Rear derailleur | Shimano GRX Di2 RD-RX827-SGS, 12-Speed |
| Cassette | Shimano XT CS-M8100, 10-51T |
| Shifter | Shimano GRX Di2 ST-RX825 |
| Kettenführung | Reverse Flip-Guide E-Chain Guide, Direct Mount, I-Plate |
Brakes
| Brake system | Shimano GRX BR-RX820, Hydr, Disc Brake, Flat Mount (180/180) |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE CIS Stem w/ Cable Routing, FPI-Link |
| Headset | ACROS, Top Integrated 1 1/2" w/ Integrated Cable Routing, Bottom Integrated 1 1/2" |
| Handlebar | Newmen Advanced Gravel Bar 318, Carbon, 31.8mm |
| Seatpost | Newmen Advanced, Carbon, 27.2mm |
| Saddle | ACID Nuance SLT X Carbon |
| Handlebar tape | ACID Bartape CC 3.0 |
Other Specs
| Luggage carrier | ACID Gravel |
| Stand | ACID FM Pure Kickstand |
| Front light | ACID Front Light PRO-E 150 X-Connect, 12V, DC |
| Rear light | ACID Mudguard Rear Light PRO-E, 12V, DC |
| Bell | Knog Oi |
| Mudguards | ACID 60 BB-Mount |
Frame
| Frame | C:62® Advanced Twin Mold, Gravel Endurance Geometry, Advanced Internal Cable Routing, Flat Mount Disc, Fender/Rack & Kickstand Option, Boost 148, UDH™, Fixed Integrated Battery |
| Frame-Material | Carbon |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | CUBE C:62® Technology, 1 1/2" - 1 1/2" Tapered, Flat Mount Disc, Fender & Lowrider Mounts, Internal Light Cable Option, 12x100mm |
| Frametype | Diamant |
Drive Unit
| Crank | ACID MTB Hybrid Carbon, 42T |
| Chain | Shimano CN-M8100 |
| Set of tires | Conti Terra Adventure, Trail Grip, 45-622 |
| Wheelset | Newmen Evolution SL X.R.25, 28/28 Spokes, 12x100mm / 12x148mm, Tubeless Ready |
Other
| Pedals | ACID PP Trekking |
| Model year | 2026 |
| Color | Blau |
| Weight | 14,9 kg |
| Permissible total weight | 130 kg |
| EBikeKategorie | E-Gravelbikes |
| Gender | Unisex |
Luggage racks
14,19 €
-16%
16,96 €
Mudguards
Accessory
Kickstands
29,95 €
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
