Gears
| Rear derailleur | Shimano Nexus, 20T |
| Cassette | Shimano Nexus, 20T |
| Shifter | Shimano Nexus SL-C3000-7, Revoshift |
Brakes
| Brake system | Alloy V-Brake with Powermodulator |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE Comfort Stem Pro, 31.8mm, Adjustable |
| Headset | CUBE H863, 1 1/8", Semi-Integrated |
| Handlebar | CUBE Comfort Trail Bar, 680mm |
| Handles | ACID Travel Comfort Gripshift |
| Seatpost | CUBE Performance Post, 27.2mm |
| Saddle clamp | CUBE Screwlock, 31.8mm |
| Saddle | Natural Fit Sequence |
Other Specs
| Luggage carrier | ACID Semi-Integrated Carrier, ACID RILink Adapter Compatible |
| Stand | Ursus 71 Elegance |
| Front light | CUBE Shiny 50 |
| Rear light | ACID Mudguard Rear Light PRO-D, 6V, AC |
| Bell | Nuvo |
| Mudguards | ACID 53 BB-Mount |
Frame
| Frame | Aluminium Superlite, Trekking Comfort |
| Frame-Material | Aluminium |
| Frame size | 53 |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | SR Suntour NEX, 63mm |
| Frametype | Tiefeinstieg |
Suspension
| Front travel | 63mm |
Drive Unit
| Crank | Prowheel PRA 11C, 170mm |
| Chain | KMC HV500 |
| Rims | CUBE ZX20, 36H, V-Brake |
| Front hub | Shimano DH-C3000, Hub Dynamo, Nut |
| Rear hub | Shimano Nexus SG-C3000-7R, 7-Speed, Nut |
| Bottom bracket | Feimin FP-B902N |
| Set of tires | CUBE Trekking, 47-622 |
| Wheelset | CUBE ZX20, 36H, V-Brake |
Other
| Pedals | CUBE PP MTB |
| Model year | 2025 |
| Color | Blau |
| Weight | 17,50 |
| Permissible total weight | 140 kg |
| Gender | Unisex |
Mudguards
Luggage racks
Accessory
82,00 €
-18%
99,95 €
9,95 €
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
