Husqvarna Eco City 1 28" White/Bronze 2023 - RH 52 cm
1.790,00 €
-15%
2.099,00 €
incl. VAT
free shipping*
The Husqvarna Eco City 1 is supported by a Shimano E5000 motor with 40Nm power. Furthermore, the Core S1 418Wh battery offers sufficient scope even for long distances. Furthermore, the Eco City 1 is suspended by a SR Suntour NEX-E25 fork and offers sufficient damping even in rough terrain.
Akku type
418 Wh - Pack SH1, 418 Wh, 36 V
Motor type
Shimano E5000, DU-E5000, 250 W, 40 Nm
Display
Shimano SC-E5000, LCD-Display
E-Bike Components
| Motor manufacturer | Shimano |
| Motor type | Shimano E5000, DU-E5000, 250 W, 40 Nm |
| Display | Shimano SC-E5000, LCD-Display |
| Akku | 418 Wh |
| Akku type | Pack SH1, 418 Wh, 36 V |
| Charger | Charger SH, 2 A |
| Range Externder compatible | Nein |
Gears
| Rear derailleur | Shimano Altus, RD-M310, 8-S |
| Cassette | Shimano CS-HG31, 11-34 T |
| Shifter | Shimano Altus, SL-M315, Rapidfire Plus |
Brakes
| Front brake | Tektro HD-T275, 2-Kolben, Hydraulische Scheibenbremse, Tektro TR24, 180 mm, 6-Loch |
| Rear brake | Tektro HD-T275, 2-Kolben, Hydraulische Scheibenbremse, Tektro TR24, 160 mm, 6-Loch |
| Brake system | Tektro HD-T275, hydr. Disc |
Cockpit & Seating
| Stem | Husqvarna 31.8, Ahead, einstellbar |
| Headset | Husqvarna ZS44/ZS56 |
| Handlebar | Husqvarna Ergo 31,8 mm, 640 mm, Sweep: 35 °, Rise: 25 mm |
| Handles | Husqvarna Ergo, Schraubgriffe |
| Seatpost | Husqvarna, 30,9 mm, Patent |
| Saddle | Husqvarna |
Other Specs
| Luggage carrier | Husqvarna, Federklappe |
| Stand | Ursus MOOI KSA18, adjustable |
| Front light | AXA Compactline, 20 lx |
| Rear light | AXA Blueline E |
| Mudguards | Eurofender Tempo |
Frame
| Frame | 28", Alloy 6061, Seattube Akku |
| Frame-Material | Aluminium |
| Frame size | 52 |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | SR SUNTOUR NEX-E25, Feder |
| Frametype | Tiefeinstieg |
Suspension
| Front travel | 50mm |
Drive Unit
| Crank | Husqvarna, Forged Alloy, JIS |
| Chain | KMC X8 |
| Rims | F: Mach1 630E, geöst, Tubeless Ready R: Mach1 630E, geöst, Tubeless Ready |
| Front hub | Husqvarna JA159F, 6-Loch, 9x100 mm |
| Rear hub | Husqvarna JA259R, 6-Loch, 9x135 mm |
| Chainrings | Husqvarna, 38 T |
| Bottom bracket | Husqvarna, 38 T |
| Set of tires | Impac Roadpac, 47-622, 28x1.85 |
| Front tire | Impac Roadpac, 47-622, 28x1.85 |
| Rear tire | Impac Roadpac, 47-622, 28x1.85 |
| Wheelset | Mach1 630E, Eyelets, Tubeless |
Other
| Pedals | Husqvarna, Aluminium |
| Model year | 2023 |
| Color | Weiß |
| Weight | 23,2 kg |
| Permissible total weight | 130 |
| EBikeKategorie | E-Trekking-Bikes |
| Gender | Unisex |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
