Kneissl Design FSC04 2024 - RH-S test bike
4.699,00 €
-35%
7.199,00 €
incl. VAT
free shipping*
This article is a test bike!
The e-mountain Fully FSC04 leaves nothing to be desired and ensures pure downhill safety and riding fun. The lightweight aluminium-carbon full-suspension e-bike proves its all-round capability with a comfortable geometry and a full 160 mm of suspension travel. The Rock Shox suspension is supported by a Shimano 4-piston MT520 brake system and Pirelli Scorpion Enduro tyres. If you love the uphill, you will find the 85NM Bosch Drive Unit Line CX motor with BES3 smart system an economical but powerful drive in our bike. With the 750WH Bosch Powertube battery installed, you'll be perfectly equipped for even the longest tour! The smart Bosch "Purion 200" display offers a large amount of immediately readable data and opens up a networked e-bike world to you. The e-bike can be updated over-the-air at any time thanks to the Bosch Smart System, as well as recording your activities and fitness data and sharing it with your favourite apps such as Strava and co.
Akku type
750 Wh - Bosch Powertube 750
Motor type
Bosch Drive Unit Performance Line CX (25 km/h) Smartsystem BES3
Display
Bosch Purion 200
E-Bike Components
| Motor manufacturer | Bosch |
| Motor type | Bosch Drive Unit Performance Line CX (25 km/h) Smartsystem BES3 |
| Display | Bosch Purion 200 |
| Akku | 750 Wh |
| Akku type | Bosch Powertube 750 |
| Charger | 4A Charger |
Gears
| Rear derailleur | Shimano SLX 12-speed |
| Cassette | Shimano Deore CS-M6100 12-speed 10-51T |
| Shifter | Shimano SL-M6100-IR 12-speed |
| Kettenführung | GW Flip chain guide |
Brakes
| Brake system | Shimano MT520 Vierkolbenbremsanlage mit SM-RT30 203 mm |
Cockpit & Seating
| Stem | Kalloy AS033 - 0° 35 mm / 35 mm (S/M) Kalloy AS033 - 0° 50 mm / 35 mm (L/XL) |
| Headset | Acros Integrated Cable Routing |
| Handlebar | Kalloy HB-353 780 mm |
| Handles | Herrmans Luna Lock |
| Seatpost | Limotech Alpha 1 31,6 125 mm Kashima (S/M) Limotech Alpha 1 31,6 150 mm Kashima (L/XL) |
| Saddle clamp | DengFu RS Alu |
| Saddle | Selle Royal SRX |
Frame
| Frame | Full Carbon/Alloy Rahmen |
| Frame-Material | Carbon/Aluminium |
| Frame size | 40 |
| Wheel-Size | 29" |
| Fork | Fox 36 Float eMTB+ 29“, 160 mm |
| Frametype | Diamant |
Suspension
| Front travel | 160mm |
| Rear shock absorber | Fox Float X 2022, Performance Series 230/65 |
Drive Unit
| Crank | FSA CK-220 165 MM |
| Chain | Shimano CN-M6100 126L |
| Rims | Radiale Rims X30 29“ |
| Front hub | Shimano HB-MT400-B 110 mm |
| Rear hub | Shimano FH-MT410-B 148 mm |
| Front tire | Schwalbe Nobby Nic 29xs2,6 |
| Rear tire | Schwalbe Hans Dampf 29x2,6 |
Other
| Pedals | Alu Flatpedal mit abnehmbaren Reflektoren |
| Model year | 2024 |
| Color | Blau |
| EBikeKategorie | E-Mountainbikes |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
