BMC Kaius 01 THREE moss gold / carbon
5.499,00 € incl. VAT free shipping*
Developed for racing from day one, the Kaius 01 THREE is faster, more aerodynamic and more responsive than the competition. With an aerodynamic advantage of 7% at 40 km/h, this gravel race bike cuts through long headwind sections and fast racing sections with greater efficiency. The 01 Premium Carbon frame provides impressive power transfer, while optimised comfort, 52 mm tyre clearance and increased stability allow you to stay on when the race gets really hot. This build combines our fastest gravel platform with a SRAM Rival XPLR AXS groupset with direct mount rear derailleur for race-ready shifting and braking. At the front, our integrated RSM01 stem and HB D4 aluminium handlebars make for a reliable, uncluttered cockpit. The CG40 carbon wheels keep your Kaius fast and under control at all times.
Gears
| Rear derailleur | SRAM Rival XPLR AXS (RD-RIV-1E-E1) |
| Cassette | SRAM Rival XPLR (CS-XG-1351-E1) 10-46T |
| Shifter | SRAM Rival AXS (ED-RIV-E1) |
Brakes
| Brake system | SRAM Paceline Rotor (RT-PLN-A2) 160 / 160mm |
| Brake levers | SRAM Rival AXS (ED-RIV-E1) |
Cockpit & Seating
| Stem | BMC RSM 01 | Integrated Cockpit System Technology |
| Handlebar | BMC HB D4 03, 0, 12 | Alloy 6061 | Endurance Geometry | 125mm drop, 70mm reach, 12° flare |
| Seatpost | Teammachine SLR 01 Gen 5 | 01 Premium Carbon Aero Shaped Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 10mm Offset Size 54-61 |
| Saddle | Fizik Vento Argo X5 | 140mm |
| Handlebar tape | BMC Tacky 3mm |
Frame
| Frame | Teammachine SLR 01 Gen 5 | 01 Premium Carbon with Aerocore Design | ICS Technology Stealth Cable Routing | Full Mount - UDH | TCC Race Compliance Level | Flat Mount Disc | 12 x 142mm |
| Frame-Material | Carbon |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | Kaius 01 Gen 2 | 01 Premium Carbon | ICS Technology, Stealth Cable Routing | TCC Race Compliance Level | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle |
| Frametype | Diamant |
Drive Unit
| Crank | SRAM Rival XPLR AXS Wide (FC-RIV-1W-E1) 42T |
| Chain | SRAM Rival (CN-RIV-E1) |
| Rims | CG 40 Carbon | Tubeless Ready | 40 mm |
| Bottom bracket | SRAM DUB T47 85.5 Road Wide Bottom Bracket (BB-DUB-T47-A1) |
| Set of tires | Continental Terra Competition Race Rapid | Tubeless | 45mm |
Other
| Pedals | ohne |
| Model year | 2027 |
| Color | Gelb |
| Weight | 8,3 kg |
| Permissible total weight | 120 kg |
| Gender | Unisex |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for

