BMC Kaius 01 TWO copper grey
7.999,00 € incl. VAT free shipping*
Designed for racing from the outset, the Kaius 01 TWO builds on the standard set by our first Kaius for speed on loose surfaces - with even more stability, more efficiency and more confidence at high speeds. The aerodynamics have been further refined in the Impec Lab, resulting in a 7% improvement at 40 km/h. The 01 Premium Carbon frame improves power transmission and at the same time provides more confidence on rough terrain. More compliance, 52 mm tyre clearance and optimised high-speed stability give you the ability to approach corners aggressively and stay ahead when the race gets selective. Rounded off by the SRAM Force XPLR AXS groupset with full-mount rear derailleur and power meter, this gravel bike is ready for the stress of racing. The Next-Gen ICS Carbon Aero cockpit supports your racing position at the front, while our CG39 Carbon Tubeless-Ready wheelset maintains high speed - even when the surface gets rough.
- Aerocore bottle cage
- Computer mount for Garmin, Wahoo & GoPro mount
Gears
| Rear derailleur | SRAM Force XPLR AXS (RD-FRC-1E-E1) |
| Cassette | SRAM Force XPLR (CS-XG-1371-E1) 10-46T |
| Shifter | SRAM Force AXS (ED-FRC-E1) |
Brakes
| Brake system | SRAM CenterLine X Rotor (RT-CLN-X-A2) 160 / 160mm |
| Brake levers | SRAM Force AXS (ED-FRC-E1) |
Cockpit & Seating
| Handlebar | ICS Carbon Aero Gen 2 | One-Piece Full Carbon Cockpit | 135mm drop, 81mm reach, 12° flare |
| Seatpost | Teammachine SLR 01 Gen 5 | 01 Premium Carbon Aero Shaped Seatpost | 0mm Offset Size 47-51 and 10mm Offset Size 54-61 |
| Saddle | Fizik Vento Argo X3 | Kium rails | 140mm |
| Handlebar tape | BMC Tacky 3mm |
Frame
| Frame | Teammachine SLR 01 Gen 5 | 01 Premium Carbon with Aerocore Design | ICS Technology Stealth Cable Routing | Full Mount - UDH | TCC Race Compliance Level | Flat Mount Disc | 12 x 142mm |
| Frame-Material | Carbon |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | Kaius 01 Gen 2 | 01 Premium Carbon | ICS Technology, Stealth Cable Routing | TCC Race Compliance Level | Stealth Dropout Design | Flat Mount Disc | 12 x 100mm Thru-Axle |
| Frametype | Diamant |
Drive Unit
| Crank | SRAM Force AXS Wide (FC-FRC-1WP-E1) | SRAM Force XPLR AXS Power Meter | Single Side (FC-FRC-1WP-E1) |
| Chain | SRAM Force (CN-FRC-E1) |
| Rims | CG 39 Carbon | Tubeless Ready | 39mm |
| Chainrings | 42T |
| Bottom bracket | SRAM DUB T47 85.5 Road Wide Bottom Bracket (BB-DUB-T47-A1) |
| Set of tires | Continental Terra Competition Race Rapid | Tubeless | 45mm |
Other
| Pedals | ohne |
| Model year | 2027 |
| Color | Grau |
| Weight | 7,8 kg |
| Permissible total weight | 120 kg |
| Gender | Unisex |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for

