Cube Nulane C:62 SLX FE electricblue'n'blue 2026
1.699,00 € incl. VAT free shipping*
Fast, light, robust and versatile - is that possible? Yes, it is possible, and the Nulane C:62 SLX FE is the proof. With a full range of practical accessories - mudguards, pannier rack, lights and kickstand - this bike is ideally equipped for all uses, whether long weekend rides or the daily commute through the city. Its frame and fork are made of C:62® carbon, making it light, comfortable and lively to ride. The high-performance set-up also includes a reliable Cues 11-speed gear system and powerful hydraulic disc brakes from Shimano, as well as grippy 45 mm Schwalbe tyres. Whether tarmac, gravel or forest paths - every route is a pleasure with this bike!
Information about the frame:
When developing the Nulane C:62, we applied all our expertise from fast and comfortable road and gravel bikes. The frame made of high-quality C:62® carbon impresses with its light weight, agile handling and great versatility. But that's just the beginning: with sufficient tyre clearance for 40 mm wide tyres - even with the mudguards supplied - as well as an integrated lighting system, a sturdy pannier rack and a practical kickstand, the bike is perfectly equipped for every day. Whether it's a commute to work or a longer weekend tour, this all-rounder is always ready for action. The mounts for lowrider luggage racks on the C:62® carbon fork provide even more load capacity, allowing the bike to adapt flexibly to all requirements.
Gears
| Rear derailleur | Shimano Cues RD-U8000, 11-Speed |
| Cassette | Shimano Cues CS-LG400, 11-50T |
| Shifter | Shimano Cues SL-U6000, Rapidfire Plus |
Brakes
| Brake system | Shimano BL-RS600/405, Hydr. Disc Brake, FM (160/160) |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE Performance Stem SLX, FPI-Link, 31.8mm |
| Headset | VP Top Integrated 1 1/8", Bottom Integrated, 1 1/4" |
| Handlebar | CUBE Flat Race Bar, 660mm |
| Handles | ACID Travel |
| Seatpost | CUBE Performance Post, 27.2mm |
| Saddle | ACID Nuance Lite |
Other Specs
| Luggage carrier | ACID Semi-Integrated Carrier, ACID RILink Adapter Compatible |
| Stand | ACID FM Pure Kickstand |
| Front light | ACID Pro-D100 |
| Rear light | ACID Mudguard Rear Light PRO-D, 6V, AC |
| Bell | Knog Oi |
| Mudguards | ACID 56 BB-Mount |
Frame
| Frame | C:62® Advanced Twin Mold, Internal Cable Routing, Flat Mount Disc, Fender/Rack & Kickstand Option, 12x142mm, AXH |
| Frame-Material | Carbon |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | CUBE TS Disc, Full Carbon, Taper, Flat Mount, 12x100mm |
| Frametype | Diamant |
Drive Unit
| Crank | Shimano Cues FC-U6040-1, 40T |
| Chain | KMC xGlide |
| Bottom bracket | Shimano BB-MT500PA, 92mm Pressfit |
| Set of tires | Schwalbe G-One Allround, Kevlar, 40-622 |
| Wheelset | CUBE RA 2.3 Aero Disc |
Other
| Pedals | ohne |
| Model year | 2026 |
| Color | Blau |
| Weight | 11,8 kg |
| Permissible total weight | 130 kg |
| Gender | Unisex |
Luggage racks
14,19 €
-16%
16,96 €
Mudguards
Accessory
Kickstands
29,95 €
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for

