Cube Nulane Race FE amber'n'black 2026 Trapeze - RH 50 cm used bike
899,00 €
-25%
1.199,00 €
incl. VAT
free shipping*
This item is a second-hand bike! The bike has a mileage of approx. 500 km!
Are you looking for a fast, comfortable and robust bike with great handling? Then the Nulane Race FE is just the thing. Thanks to the accessory set, consisting of mudguards and pannier rack, it works just as well on the way to the office as on longer weekend rides - even on rougher routes, because its comfortable full carbon fork skilfully absorbs all vibrations from rougher surfaces. The grippy 40 mm Schwalbe G-One tyres roll along quickly, keep you confidently on track and can be safely and controllably decelerated by the powerful hydraulic disc brakes, even in wet conditions. The Cues 2x10-speed drivetrain from Shimano has the right gear for almost every situation. Get on and go!
Gears
| Rear derailleur | Shimano Cues RD-U6020-SGS, 10-Speed |
| Cassette | Shimano Cues CS-LG400, 11-39T |
| Shifter | Shimano Cues SL-U6000, Rapidfire-Plus |
| Front derailleur | Shimano Cues FD-U6010, Top Swing, 31.8mm |
Brakes
| Brake system | Tektro HD-R280, Hydr. Disc, Flat Mount (160/160) |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE Performance Stem SLX, 31.8mm |
| Headset | VP Z-t, Top Zero-Stack 1 1/8" (OD 44mm), Bottom Integrated 1 1/4" |
| Handlebar | CUBE Flat Race Bar, 660mm |
| Handles | ACID Travel |
| Seatpost | CUBE Performance Post, 27.2mm |
| Saddle | ACID Nuance Lite |
Other Specs
| Luggage carrier | ACID Semi-Integrated Carrier, ACID RILink Adapter Compatible |
| Stand | ACID FM Pure Kickstand |
| Front light | ACID PRO-D 100 |
| Bell | Knog Oi |
| Mudguards | ACID 50 BB-Mount |
Frame
| Frame | Aluminium Superlite Trekking Sport, Flat Mount Disc, 12x142mm, AXH |
| Frame-Material | Aluminium |
| Frame size | 50 |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | CUBE TS Disc, Full Carbon, Taper, Flat Mount, 12x100mm |
| Frametype | Diamant |
Drive Unit
| Chain | KMC xGlide |
| Bottom bracket | Shimano BB-MT500PA, 92mm Pressfit |
| Set of tires | Schwalbe G-One R Pro, Evolution, V-Guard, 40-622 |
| Wheelset | CUBE RA 2.3 Aero Disc |
Other
| Pedals | ACID PP Trekking |
| Model year | 2026 |
| Color | Orange/Rot |
| Weight | 12,8 kg |
| Permissible total weight | 115 kg |
| EBikeKategorie | Trekking-Bikes |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
