Cube Supreme RT Hybrid Deluxe EX 600 black'n'chrome 2026 Easy Entry - RH 50 cm
3.199,00 € incl. VAT free shipping*
The most important aspects in the development of our bikes: Innovation, form and function - so we consistently leave out unnecessary bells and whistles. A good example of this is the Supreme RT Hybrid Deluxe EX, which hits the road with a coaster brake in combination with powerful hydraulic disc brakes. Why coaster brakes? Because it is practical and can be activated directly by pedalling and reliably decelerates and stops the grippy, lightning-fast 50 mm Schwalbe tyres, which increases safety. Just as easy to operate is the clean, low-noise, low-maintenance Gates toothed belt, plus mudguards, lights, a kickstand and the semi-integrated pannier rack 2.0. The air suspension fork, the suspension parallelogram seat post and the adjustable stem provide extra comfort - and of course the 5-speed hub gears from Shimano work seamlessly with the Bosch Performance motor, which is efficiently propelled by a 600 Wh battery.
Akku type
600 Wh - Bosch PowerTube 600
Motor type
Bosch Drive Unit Performance Line 75Nm (BDU34)
Display
Bosch Purion 200 with Integrated Display
E-Bike Components
| Motor manufacturer | Bosch |
| Motor type | Bosch Drive Unit Performance Line 75Nm (BDU34) |
| Display | Bosch Purion 200 with Integrated Display |
| Akku | 600 Wh |
| Akku type | Bosch PowerTube 600 |
| Charger | Bosch 2A |
Gears
| Rear derailleur | , |
| Cassette | Gates Rear Sprocket CDX, 34T |
| Shifter | Shimano Nexus SL-C7000-5, Revoshift |
Brakes
| Brake system | Shimano Alfine BR-S7000, Disc. Brake (160/180) |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE Comfort Stem Pro, 31.8mm, Adjustable |
| Headset | ACROS AZF-1035, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), HIC |
| Handlebar | CUBE Comfort Shape Bar |
| Handles | ACID Travel Comfort Gripshift |
| Seatpost | SR Suntour NVX, 31.6mm |
| Saddle | ACID Shen Pro |
Other Specs
| Luggage carrier | ACID SIC 2.0 RILink |
| Stand | ACID FM Pure Kickstand |
| Front light | ACID Front Light PRO-E 60 X-Connect, 12V, DC |
| Rear light | ACID Mudguard Rear Light PRO-E, 12V, DC |
| Bell | Reich Cycle Bells Ringsound |
| Mudguards | ACID 50 BB-Mount |
Frame
| Frame | Aluminium Superlite, Comfort Ride Geometry, Premium Comfort And Safety, Semi-Integrated Carrier, Fully Integrated Battery, Advanced Internal Cable Routing |
| Frame-Material | Aluminium |
| Frame size | 50 |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | SR Suntour NCX32, D LO Air, 50mm |
| Frametype | Tiefeinstieg |
Suspension
| Front travel | 50mm |
Drive Unit
| Crank | ACID Trekking Hybrid, 46T |
| Chain | Gates CDC, 130T |
| Rims | CUBE EX25, 32H, Disc, Tubeless Ready |
| Front hub | Shimano HB-QC300, QR, Centerlock |
| Rear hub | Shimano Nexus SG-C7002-5CD, 5-Speed, 5-Bolt, Coaster Brake |
| Set of tires | Schwalbe Motion Big Apple, PerfL, RaceGuard, 50-622 |
| Wheelset | CUBE EX25, 32H, Disc, Tubeless Ready |
Other
| Pedals | ACID PP Trekking |
| Model year | 2026 |
| Weight | 28,3 kg |
| Permissible total weight | 140 kg |
| EBikeKategorie | E-Trekking-Bikes |
| Gender | Unisex |
Kickstands
29,95 €
Luggage racks
Mudguards
Accessory
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
