Giant Stance E+ 0 deep lake
5.499,00 € incl. VAT free shipping*
More performance. More self-confidence. More fun on every trail. The new Stance E+ improves your riding experience with optimised suspension, revised geometry and a significant increase in power and torque. The result is a more powerful, extremely dynamic E-MTB that climbs effortlessly, keeps its cool even on difficult descents and gives you complete control on any terrain.
Dynamic power
The new SyncDrive Pro 3X motor gives the Stance E+ an enormous power boost. Building on the lightweight 2.6 kg design of the Pro 3 motor, it delivers a peak power of up to 800 W with a torque of 100 Nm. This results in an 11% improvement in the torque-to-weight ratio and provides stronger climbing performance and better control in technical terrain. It has been designed to provide a high level of assistance at a wide range of cadences, giving you sustained support over longer periods of time. In addition to the motor, the rear suspension has been equipped with an improved anti-squat effect to minimise energy loss and improve pedalling efficiency.
Full confidence on the trail
The new FlexPoint suspension offers 140 mm of active rear travel, paired with a 150 mm fork for smoother and more capable handling than the 125/140 mm configuration of the previous generation. The revised geometry further enhances performance. A steeper seat angle of 76.5 degrees provides a stronger, more efficient climbing position, while a slacker steering angle of 64.5 degrees and increased bottom bracket spacing lower the centre of gravity for greater stability and control. The result is absolute confidence when the trail gets fast, steep and technical.
Akku type
800 Wh - EnergyPak Smart 800 Wh, 22700 Lithiumzellen-Technologie, Aluminiumgehäuse mit höchstem Sicherheitsstandard (EN50604), CO2-neutrale Produktion. Bis zu 2.300 Ladezyklen
Motor type
Giant SyncDrive Pro 3X 100Nm
Display
Giant RideControl Dash 2
Ready for More Power
You are able to increase the torque of selected Bosch motors to up to 100 Nm via the Flow App. Your advantage: noticeably more thrust – and up to 400% motor support. Using the eBike Flow App, you can customize the riding modes and precisely adjust the performance to match your riding style.
E-Bike Components
| Motor manufacturer | Giant |
| Motor type | Giant SyncDrive Pro 3X 100Nm |
| Display | Giant RideControl Dash 2 |
| Akku | 800 Wh |
| Akku type | EnergyPak Smart 800 Wh, 22700 Lithiumzellen-Technologie, Aluminiumgehäuse mit höchstem Sicherheitsstandard (EN50604), CO2-neutrale Produktion. Bis zu 2.300 Ladezyklen |
| Charger | Giant EnergyPak Smart Charger 4A |
| Range Externder compatible | Ja |
| Range Extender | Giant EnergyPak Plus Range Extender 200 Wh (optional erhältlich) |
Gears
| Rear derailleur | Shimano Deore XT LinkGlide RD-M8130 11-fach |
| Cassette | Shimano CS-LG600-11, 11-50 |
| Shifter | Shimano Cues SL-U6000-11 |
Brakes
| Front brake | Shimano Deore XT BR-M8120 |
| Brake system | Shimano Deore XT BR-M8120, 220/203mm |
| Brake levers | Shimano Deore XT BL-M8100 |
Cockpit & Seating
| Stem | Giant Contact SL |
| Handlebar | GIANT Connect TR Riser 31.8, 20mm rise |
| Handles | Giant Sole-O |
| Seatpost | GIANT Contact Switch AT Vario Stütze 30.9mm |
| Saddle | Giant Ergo Contact Trail |
Frame
| Frame | AluxX SL Hauptrahmen, FlexPoint Hinterbau, Integrierter Speed Sensor, EnergyPak Plus kompatibel, 140 mm Federweg, 12 x 148 mm, SRAM UDH Schaltauge |
| Frame-Material | Aluminium |
| Wheel-Size | 29" |
| Fork | Fox 36 Float Rhythm Luft 150 |
| Frametype | Diamant |
Suspension
| Front travel | 150mm |
| Rear shock absorber | Fox Float X Performance 185x52.5 Luft |
Drive Unit
| Crank | Giant Forged Alloy 36T |
| Chain | Shimano CN-LG500 |
| Rims | GIANT TRA 2 29", Tubeless Ready, 30 mm Innenweite |
| Set of tires | Maxxis Minion DHF 29x2.5" WT, 3C MaxxTerra, EXO, TR / Maxxis Dissector 29x2.4"", 3C MaxxTerra, EXO, TR Auslieferung schlauchlos |
| Front tire | Maxxis Minion DHF 29x2.5, Pannenschutz |
| Rear tire | Maxxis Dissector 29x2.4, Pannenschutz |
| Spokes | Giant TRA 2 |
Other
| Pedals | Large platform pedal, 28-pins, PP cage, Steel axle |
| Model year | 2027 |
| Color | Blau |
| Weight | 25,4 kg |
| Permissible total weight | 140 |
| EBikeKategorie | E-Mountainbikes |
| Gender | Unisex |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
