Cube Nuroad Hybrid C:62 Race 400X FE reedbeige'n'black 2026
4.199,00 € incl. VAT free shipping*
The Nuroad Hybrid C:62 Race FE combines a lightweight Bosch drive with an extremely elegant carbon frame and lots of practical accessories such as mudguards, pannier rack and integrated front and rear lights. An additional pannier rack can be mounted on the full carbon fork. Thanks to sufficient tyre clearance, 50 mm tyres can be fitted in addition to the 45 mm wide Schwalbe tyres, even with mudguards. The lightweight SX motor from Bosch with up to 60 Nm torque is powered by a 400 Wh battery - and because the chassis is PowerMore-ready, a further 250 Wh range can be added if required. We have equipped this gravel pro with a robust and lightweight Newmen wheelset. Powerful hydraulic GRX disc brakes and the wide-ranging GRX 12-speed gear system from Shimano are responsible for reliable speed control and the perfect transmission of power to the ground. Let the adventure begin!
Akku type
400 Wh - Bosch CompactTube 400
Motor type
Bosch Drive Unit Performance SX max. 60Nm (BDU31)
Range Extender: PowerMore 250 (optional)
Tragbare Energiereserve: PowerMore 250 ist der trinkflaschengroße Zusatzakku für noch mehr Reichweite und länger anhaltenden Trail-Spaß. Kompakt und 1,5 Kilogramm leicht, lässt sich der Range Extender ganz einfach an der Trinkflaschenhalterung befestigen. Der Range Extender ist kompatibel mit diesem E-Bike.
E-Bike Components
| Motor manufacturer | Bosch |
| Motor type | Bosch Drive Unit Performance SX max. 60Nm (BDU31) |
| Akku | 400 Wh |
| Akku type | Bosch CompactTube 400 |
| Charger | Bosch 2A |
| Steuergeraet | Bosch System Control, incl. Mini Remote |
| Range Externder compatible | Ja |
| Range Extender | Bosch PowerMore 250 (optional erhältlich) |
Gears
| Rear derailleur | Shimano GRX RD-RX822-SGS, 12-Speed |
| Cassette | Shimano XT CS-M8100, 10-51T |
| Shifter | Shimano GRX ST-RX820 |
| Kettenführung | Reverse Flip-Guide E-Chain Guide, Direct Mount, I-Plate |
Brakes
| Brake system | Shimano GRX BR-RX820, Hydr, Disc Brake, Flat Mount (180/180) |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE CIS Stem w/ Cable Routing, FPI-Link |
| Headset | ACROS, Top Integrated 1 1/2" w/ Integrated Cable Routing, Bottom Integrated 1 1/2" |
| Handlebar | Newmen Advanced Gravel Bar 318, Carbon, 31.8mm |
| Seatpost | Newmen Advanced, Carbon, 27.2mm |
| Saddle | ACID Nuance Pro |
| Handlebar tape | ACID Bartape CC 3.0 |
Other Specs
| Luggage carrier | ACID Gravel |
| Stand | ACID FM Pure Kickstand |
| Front light | ACID Front Light PRO-E 150 X-Connect, 12V, DC |
| Rear light | ACID Mudguard Rear Light PRO-E, 12V, DC |
| Bell | Knog Oi |
| Mudguards | ACID 60 BB-Mount |
Frame
| Frame | C:62® Advanced Twin Mold, Gravel Endurance Geometry, Advanced Internal Cable Routing, Flat Mount Disc, Fender/Rack & Kickstand Option, Boost 148, UDH™, Fixed Integrated Battery |
| Frame-Material | Carbon |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | CUBE C:62® Technology, 1 1/2" - 1 1/2" Tapered, Flat Mount Disc, Fender & Lowrider Mounts, Internal Light Cable Option, 12x100mm |
| Frametype | Diamant |
Drive Unit
| Crank | ACID MTB Hybrid Pro, 42T |
| Chain | Shimano CN-M8100 |
| Set of tires | Schwalbe G-One Allround, Kevlar, 45-622 |
| Wheelset | Newmen Performance X.R.25, 28/28 Spokes, 12x100mm / 12x148mm, Tubeless Ready |
Other
| Pedals | ACID PP Trekking |
| Model year | 2026 |
| Color | Beige/Braun |
| Weight | 15,6 kg |
| Permissible total weight | 130 kg |
| EBikeKategorie | E-Gravelbikes |
| Gender | Unisex |
Luggage racks
14,19 €
-16%
16,96 €
Mudguards
Accessory
Kickstands
29,95 €
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
