Cube Nuroad Hybrid C:62 Race 400X reedbeige'n'black 2026
3.999,00 € incl. VAT free shipping*
The clean lines of the C:62® carbon frame are just one highlight of the Nuroad Hybrid C:62 Race, its low weight and versatility two others. The centrepiece of this gravel powerhouse: the lightweight SX motor from Bosch, which provides up to 60 Nm of torque and is powered by a 400 Wh battery. Those who want and need even more range will be delighted with the PowerMore-ready technology for retrofitting an additional 250 Wh. The GRX 12-speed gear system from Shimano ensures top control and precise power transmission to the ground, while the matching hydraulic GRX disc brakes ensure safe deceleration. When top grip and speed are required, the Newmen Performance Gravel 25 wheels with sensationally grippy Schwalbe 45 mm tyres show their best side. We have even integrated an X-Connect cable for the super-easy connection of a compatible ACID front light. The bike is ready - now it's your turn!
Akku type
400 Wh - Bosch CompactTube 400
Motor type
Bosch Drive Unit Performance SX max. 60Nm (BDU31)
Range Extender: PowerMore 250 (optional)
Tragbare Energiereserve: PowerMore 250 ist der trinkflaschengroße Zusatzakku für noch mehr Reichweite und länger anhaltenden Trail-Spaß. Kompakt und 1,5 Kilogramm leicht, lässt sich der Range Extender ganz einfach an der Trinkflaschenhalterung befestigen. Der Range Extender ist kompatibel mit diesem E-Bike.
E-Bike Components
| Motor manufacturer | Bosch |
| Motor type | Bosch Drive Unit Performance SX max. 60Nm (BDU31) |
| Akku | 400 Wh |
| Akku type | Bosch CompactTube 400 |
| Charger | Bosch 2A |
| Steuergeraet | Bosch System Control, incl. Mini Remote |
| Range Externder compatible | Ja |
| Range Extender | Bosch PowerMore 250 (optional erhältlich) |
Gears
| Rear derailleur | Shimano GRX RD-RX822-SGS, 12-Speed |
| Cassette | Shimano XT CS-M8100, 10-51T |
| Shifter | Shimano GRX ST-RX820 |
| Kettenführung | Reverse Flip-Guide E-Chain Guide, Direct Mount, I-Plate |
Brakes
| Brake system | Shimano GRX BR-RX820, Hydr, Disc Brake, Flat Mount (180/180) |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE CIS Stem w/ Cable Routing, FPI-Link |
| Headset | ACROS, Top Integrated 1 1/2" w/ Integrated Cable Routing, Bottom Integrated 1 1/2", X-Connect Interface |
| Handlebar | Newmen Advanced Gravel Bar 318, Carbon, 31.8mm |
| Seatpost | Newmen Advanced, Carbon, 27.2mm |
| Saddle | ACID Nuance Pro |
| Handlebar tape | ACID Bartape CC 3.0 |
Frame
| Frame | C:62® Advanced Twin Mold, Gravel Endurance Geometry, Advanced Internal Cable Routing, Flat Mount Disc, Fender/Rack & Kickstand Option, Boost 148, UDH™, Fixed Integrated Battery |
| Frame-Material | Carbon |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | CUBE C:62® Technology, 1 1/2" - 1 1/2" Tapered, Flat Mount Disc, Fender & Lowrider Mounts, Internal Light Cable Option, 12x100mm |
| Frametype | Diamant |
Drive Unit
| Crank | ACID MTB Hybrid Pro, 42T |
| Chain | Shimano CN-M8100 |
| Set of tires | Schwalbe G-One Allround, Kevlar, 45-622 |
| Wheelset | Newmen Performance X.R.25, 28/28 Spokes, 12x110mm / 12x148mm, Tubeless Ready |
Other
| Pedals | ACID PP Trekking |
| Model year | 2026 |
| Color | Beige/Braun |
| Weight | 14,2 kg |
| Permissible total weight | 130 kg |
| EBikeKategorie | E-Gravelbikes |
| Gender | Unisex |
Luggage racks
14,19 €
-16%
16,96 €
Mudguards
Accessory
Kickstands
29,95 €
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
