Cube Nuroad Hybrid C:62 SLT 400X royalgreen'n'crisscross 2026
5.999,00 € incl. VAT free shipping*
We at CUBE know: It's the details that count. That's why we send the Nuroad Hybrid C:62 SLT off with Continental Terra Speed 45 mm tyres on aerodynamic Newmen Advanced SL X.R.36 carbon wheels. Low weight and unrivalled grip make all the difference here. The C:62® carbon frame houses the lightweight SX drive with a 400 Wh battery from Bosch. The system has 60 Nm of torque up its sleeve and is PowerMore-ready, meaning it can be flexibly retrofitted with an additional 250 Wh for even more range on tour. The electronic 13-speed Sram Force XPLR AXS drivetrain not only impresses with a wide gear range, but also with the most precise gear changes, plus a RaceFace carbon crank. The hydraulic Force AXS disc brakes also come from Sram for safe deceleration and stopping in all conditions. Also on board: our X-Connect for the super-easy connection of a compatible ACID front light. So we've thought of everything - it's up to you to do the pedalling!
Akku type
400 Wh - Bosch CompactTube 400
Motor type
Bosch Drive Unit Performance SX max. 60Nm (BDU31)
Range Extender: PowerMore 250 (optional)
Tragbare Energiereserve: PowerMore 250 ist der trinkflaschengroße Zusatzakku für noch mehr Reichweite und länger anhaltenden Trail-Spaß. Kompakt und 1,5 Kilogramm leicht, lässt sich der Range Extender ganz einfach an der Trinkflaschenhalterung befestigen. Der Range Extender ist kompatibel mit diesem E-Bike.
E-Bike Components
| Motor manufacturer | Bosch |
| Motor type | Bosch Drive Unit Performance SX max. 60Nm (BDU31) |
| Akku | 400 Wh |
| Akku type | Bosch CompactTube 400 |
| Charger | Bosch 4A |
| Steuergeraet | Bosch System Control, incl. Mini Remote |
| Range Externder compatible | Ja |
| Range Extender | Bosch PowerMore 250 (optional erhältlich) |
Gears
| Rear derailleur | Sram Force XPLR AXS E1, 13-Speed |
| Cassette | SRAM XPLR XG-1371, 10-46T |
| Shifter | Sram Force AXS E1 |
| Kettenführung | Reverse Flip-Guide E-Chain Guide, Direct Mount, I-Plate |
Brakes
| Brake system | Sram Force AXS E1 HRD, Hydr. Disc Brake, Flat Mount (180/180) |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE CIS Stem w/ Cable Routing, FPI-Link |
| Headset | ACROS, Top Integrated 1 1/2" w/ Integrated Cable Routing, Bottom Integrated 1 1/2", X-Connect Interface |
| Handlebar | Newmen Advanced Gravel Bar 318, Carbon, 31.8mm |
| Seatpost | Newmen Advanced, Carbon, 27.2mm |
| Saddle | ACID Nuance SLT X Carbon |
| Handlebar tape | ACID Bartape CC 3.0 |
Frame
| Frame | C:62® Advanced Twin Mold, Gravel Endurance Geometry, Advanced Internal Cable Routing, Flat Mount Disc, Fender/Rack & Kickstand Option, Boost 148, UDH™, Fixed Integrated Battery |
| Frame-Material | Carbon |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | CUBE C:62® Technology, 1 1/2" - 1 1/2" Tapered, Flat Mount Disc, Fender & Lowrider Mounts, Internal Light Cable Option, 12x100mm |
| Frametype | Diamant |
Drive Unit
| Crank | Race Face ERA E-MTB, 40T |
| Chain | SRAM Force |
| Set of tires | Conti Terra Speed, ProTection, 45-622 |
| Wheelset | Newmen Advanced SL X.R.36 Carbon, 24/24 Spokes, 12x100mm/12x148mm, Tubeless Ready |
Other
| Pedals | ACID PP Trekking |
| Model year | 2026 |
| Color | Grün |
| Weight | 13,1 kg |
| Permissible total weight | 130 kg |
| EBikeKategorie | E-Gravelbikes |
| Gender | Unisex |
Kickstands
29,95 €
Luggage racks
14,19 €
-16%
16,96 €
Mudguards
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for
