BH Bikes Expert 5.0 XT red - RH-L
1.110,00 €
-21%
1.399,90 €
incl. VAT
excl. shipping costs
The new Expert has the same design and lines as the Ultimate and Ultimate RC. Caster angle, short stays and a longer top tube. Perfect for an XC technique on descents and fast and effective in pedaling performance, the rear stays have been designed specifically to accommodate the EVO Brake Mount system. Its optimal angle of inclination reduces brake vibrations and increases braking power. Thanks to hydroforming technology, attractive frames can be constructed in aluminum 6061, resistant and very light. The Expert frames combine extra stiffness in the bottom bracket area and a high level of comfort and flexibility of the top tubes.
Gears
| Rear derailleur | Shimano XT 8100 12sp |
| Cassette | Shimano Deore 6100 10/51 |
| Shifter | Shimano Deore 6100 12sp |
Brakes
| Front brake | Shimano MT201 180 mm |
| Rear brake | Shimano MT201 160 mm |
| Brake system | Shimano MT201 180mm |
Cockpit & Seating
| Stem | BH SL 80mm, 31,8mm, +/-6 |
| Headset | BH SL integrated sealed bearing |
| Handlebar | BH Lite flat 780mm |
| Handles | BH Lock On |
| Seatpost | BH Lite 31,6mm, 420mm |
| Saddle clamp | Expert 34,9mm |
| Saddle | Prologo Nago RS |
Frame
| Frame | Alloy |
| Frame-Material | Sonstige |
| Frame size | 48 |
| Wheel-Size | 29" |
| Fork | Rock Shox Recon RL 100mm |
Suspension
| Front travel | 100mm |
Drive Unit
| Crank | Shimano MT510 , 175mm |
| Chain | Shimano Deore |
| Bottom bracket | Shimano |
| Set of tires | Continental Race King 2.20/ Maxxis Ikon 2.20 |
| Wheelset | BH Lite |
Other
| Model year | 2023 |
| Color | Orange/Rot |
| Weight | 12,80 |
| Permissible total weight | 165,00 |
| Gender | Unisex |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for

