Cube Agree C:62 Race carbon'n'black 2023 - RH 50 cm used bike
2.199,00 €
-39%
3.599,00 €
incl. VAT
excl. shipping costs
This item is a used bike! The bike has a mileage of approx. 1000 km!
With the Agree C:62 Race, we present a performance road bike that fulfils every wish of die-hard racers: Low overall weight combined with first-class riding comfort thanks to an aerodynamic design that references our successful time trial bikes. This ultimate all-rounder cuts through the air as fast as an arrow thanks to its lightweight, explosively accelerating Fulcrum Racing 400 wheels. And can be braked in a controlled manner with the hydraulic Shimano Ultegra disc brakes. As the icing on the cake, we gave this endurance racer the Shimano Ultegra Di2 2x12-speed drivetrain because it is unbeatably precise and easy to operate. No question, this bike is "ready to race"!
Gears
| Rear derailleur | Shimano Ultegra Di2 RD-R8150-DGS. 12-Speed |
| Cassette | Shimano Ultegra CS-R8100, 11-34T |
| Shifter | Shimano Ultegra Di2 ST-R8170 |
| Front derailleur | Shimano Ultegra Di2 FD-R8150-F |
Brakes
| Brake system | Shimano Ultegra BR-R8170, Hydr. Disc Brake, Flat Mount (160/160) |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE Aero Stem w/ Cable Routing |
| Headset | ACROS, Top Integrated 1 1/2" w/ Integrated Cable Routing, Bottom Integrated 1 1/4" |
| Handlebar | Newmen Advanced Wing Bar, Carbon |
| Seatpost | Agree C:62® Aero, Comfort Flex |
| Saddle | Natural Fit Nuance |
| Handlebar tape | ACID Bartape RD |
Frame
| Frame | C:62® Advanced Twin Mold Technology, Internal Cable Routing, Integrated Seat Post Clamp, Flat Mount Disc, Storage Box Option, AXH, 12x142mm |
| Frame-Material | Carbon |
| Frame size | 50 |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | CUBE CSL Evo Aero C:62® Technology, 1 1/8" - 1 1/4" Tapered, Flat Mount, 12x100mm |
| Frametype | Diamant |
Drive Unit
| Crank | Shimano Ultegra FC-R8100, Hollowtech II, 50x34T |
| Chain | Shimano CN-M8100 |
| Set of tires | Conti Grand Sport Race SL, 28-622 |
| Wheelset | Fulcrum Racing 400 DB |
Other
| Pedals | ohne |
| Model year | 2023 |
| Color | Schwarz |
| Weight | 8,3 kg |
| Permissible total weight | 115 kg |
| EBikeKategorie | Rennräder |
| Gender | Unisex |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for

