Cube Reaction C:62 Pro polarlight'n'black 2026 - RH-XXL
1.999,00 € incl. VAT free shipping*
The featherweight Reaction C:62 Pro combines razor-sharp handling and incredible riding comfort - and is therefore always a decisive metre ahead of the competition! The easily adjustable RockShox Sid SL Base RL air suspension fork smoothly absorbs impacts and reliably keeps the front tyre on the ground. For excellent directional stability on the trail, we have combined lightweight, stiff Newmen Performance 30 wheels with grippy Schwalbe Racing Ray and Racing Ralph 2.25 inch tyres. Last but not least, thanks to the smooth and reliable Shimano 12-speed XT drivetrain, the perfect gear is always just a click away and the progressive hydraulic Shimano XT disc brakes bring the bike to a controlled stop when required.
Gears
| Rear derailleur | Shimano XT RD-M8100-SGS, ShadowPlus, 12-Speed |
| Cassette | Shimano Deore CS-M6100, 10-51T |
| Shifter | Shimano XT SL-M8100-IR, Direct Attach |
Brakes
| Brake system | Shimano XT BR-M8100, Hydr. Disc Brake (180/160) |
Cockpit & Seating
| Stem | Newmen Evolution 318.4, 31.8mm |
| Headset | ACROS AZF-675, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Fiber Inserts for Angle Adjustment |
| Handlebar | Newmen Evolution SL 318.10, 760mm |
| Handles | ACID React Pro |
| Seatpost | Newmen Evolution, 27.2mm |
| Saddle | ACID Nuance Lite |
Frame
| Frame | C:62® Monocoque Advanced Twin Mold Technology, Boost 12x148mm, Full Internal Cable Routing, Dropper Post ready, UDH™ |
| Frame-Material | Carbon |
| Frame size | 56 |
| Wheel-Size | 29" |
| Fork | RockShox SID SL Base, Tapered, 15x110mm, 100mm, OneLoc |
| Frametype | Diamant |
Suspension
| Front travel | 100mm |
Drive Unit
| Crank | Shimano FC-MT611, 32T, Boost |
| Chain | Shimano CN-M6100 |
| Bottom bracket | Shimano BB-MT500PA, 92mm Pressfit |
| Front tire | Schwalbe Racing Ray, Addix Performance, Kevlar, 2.25 |
| Rear tire | Schwalbe Racing Ralph, Addix Performance, Kevlar, 2.25 |
| Wheelset | Newmen Performance 30 light/light, 28/28 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
Other
| Pedals | ohne |
| Model year | 2026 |
| Weight | 10,9 kg |
| Permissible total weight | 115 kg |
| Gender | Unisex |
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for

