Cube Nuroad SLX molotov'n'black 2026
1.699,00 € incl. VAT free shipping*
Tarmac over, gravel from now on? So that this doesn't mean turning back, we have developed the Nuroad SLX, a fast, comfortable and extremely versatile gravel bike with an elegantly designed frame made of high-performance aluminium and a full carbon fork. Thanks to its high reliability, performance and gear range, the gravel-specific GRX 12-speed drivetrain from Shimano is also included. There is also a Newmen Performance Gravel 25 wheelset with 45 mm wide Schwalbe G-One R tyres - and enough space for the optional fitting of tyres up to 50 mm wide. Hydraulic Shimano GRX disc brakes slow and stop the bike safely and directly, even in adverse weather conditions. In addition, mudguards, pannier racks and other accessories can be retrofitted thanks to practical mounts - for even more versatility!
Information about the frame:
Form plus function plus perfection - that was our motto when developing the meticulously designed Nuroad frame, which combines the clean lines of a racing bike with the versatile handling of a touring bike. Our Advanced Internal Cable Routing, an integrated seat clamp and smooth welded tube connections emphasise the elegant look of this gravel bike, while its stiff carbon fork absorbs vibrations from the ground and thus optimises riding comfort. Logically, the bike can also be adapted in a variety of ways: its generous tyre clearance can accommodate tyres up to 50 mm wide - or 45 mm tyres, even with mudguards. Our SIC 2.0 pannier rack can also be mounted at the rear and there are attachment points for other practical accessories.
Gears
| Rear derailleur | Shimano GRX RD-RX822-SGS, 12-Speed |
| Cassette | Shimano SLX CS-M7100, 10-51T |
| Shifter | Shimano GRX ST-RX820 |
Brakes
| Brake system | Shimano GRX BR-RX820, Hydr. Disc Brake, Flat Mount (160/160) |
Cockpit & Seating
| Stem | CUBE CIS Stem w/ Cable Routing, FPI-Link |
| Headset | ACROS, Top Integrated 1 1/2" w/ Integrated Cable Routing, Bottom Integrated 1 1/4" |
| Handlebar | Newmen Advanced Gravel Bar 318, Carbon, 31.8mm |
| Seatpost | Newmen Advanced, Carbon, 27.2mm |
| Saddle | ACID Nuance Lite |
| Handlebar tape | ACID Bartape CC 3.0 |
Frame
| Frame | Aluminium 6061 T6 Superlite, Internal Cable Routing, Integrated Seat Post Clamp, Flat Mount Disc, Fender & Rack Option, 12x142mm, UDH™ |
| Frame-Material | Aluminium |
| Wheel-Size | 28" |
| Fork | CUBE C:62® Technology, 1 1/8" - 1 1/2" Tapered, Integrated Cable Routing, Flat Mount Disc, Fender & Lowrider Mounts, Internal Light Cable Option, 12x100mm |
| Frametype | Diamant |
Drive Unit
| Crank | Shimano GRX FC-RX610, 40T |
| Chain | Shimano CN-M7100 |
| Bottom bracket | Shimano BB-RS500PB, Pressfit |
| Set of tires | Schwalbe G-One R, Kevlar, TLR, 45-622 |
| Wheelset | Newmen Performance X.R.25, 28/28 Spokes, 12x100mm / 12x142mm, Tubeless Ready |
Other
| Pedals | ohne |
| Model year | 2026 |
| Weight | 10,3 kg |
| Permissible total weight | 130 kg |
| Gender | Unisex |
Kickstands
29,95 €
Luggage racks
14,19 €
-16%
16,96 €
Mudguards
Accessory
BLACKWEEKS
-{{UVPPercentDiscount}}%
XMAS25
new {{jahr}}
TOPDEAL
{{#UVP}} {{UVP}} {{/UVP}} {{record.Preis}}*
{{^onStock}}Lieferzeit: {{/onStock}}{{record.Lieferbarkeit}}
More results for

